Протезування зубів
ЩО ТАКЕ ПРОТЕЗУВАННЯ ЗУБІВ?
Основною метою протезування є вирішення широкого спектру проблем, пов’язаних з повною або частковою відсутністю зубів у верхньому або нижньому зубному ряді. Цей метод дозволяє відновити форму і естетику зубів, компенсувати їх відсутність. Встановлення штучних зубних конструкцій необхідне людині за наявності таких стоматологічних проблем:
• підвищене стирання зубної емалі;• діастеми, тріщини, сколи;
• повна відсутність коронкової частини зуба, без можливості її реставрації іншими способами;
• відсутність одного або декількох зубів, а також повна адентія.
Вкладки
Вініри
Зовні вініри нагадують тонкі пластинки. Даний різновид протезів використовується для відновлення естетичного вигляду посмішки. Та сама голлівудська посмішка створюється саме завдяки вінірам. Для виготовлення вінірів використовуються гіпоалергенні матеріали (композит, кераміка, діоксид цирконію).
Вініри та їх різновид люмініри не мають лікувального ефекту, але при цьому радикально маскують такі стоматологічні дефекти, як треми, діастеми, тріщини, сколи, потемніння і пожовтіння зубної емалі. Вініри є повноцінною альтернативою відбілюванню зубів, а також можуть замінити встановлення брекет-систем.
Після встановлення вінірів або люмінірів необхідно дотримуватися комплексу правил догляду за конструкціями, оскільки регулярне пережовування надто твердої їжі, часте споживання кави і паління можуть призвести до псування протезів. Зона посмішки за наявності вінірів або люмінірів немає недоліків як у відношенні форми, так і у відношенні кольору.
Коронки
ЩО ТАКЕ ПОВНІ ЗНІМНІ, ЧАСТКОВО ЗНІМНІ І МОСТОПОДІБНІ ПРОТЕЗИ.
Всі знімні протези складаються з пластикової основи рожевого кольору, на якій закріплені пластмасові, композитні або керамічні зуби.
За типом матеріалу виготовлення штучних стоматологічних конструкцій, можна виділити такі варіанти знімних протезів:
Нейлонові. Такі вироби повністю біосумісні і володіють максимальною естетичністю.
Пластикові. Цей різновид знімних протезів може виготовлятись з таких матеріалів, як акрил, Spofadent, Ivobase, Vertex і Deflex.
З металевими кріпленнями (бюгельні).
ЯК КРІПЛЯТЬСЯ ЗНІМНІ ЗУБНІ ПРОТЕЗИ.
Існує ряд факторів, які впливають на способи фіксації знімних зубних протезів. До таких факторів належать:- ступінь рухливості, розмір і положення язика в порожнині рота;
- деякі анатомічні особливості протезного ложа, піднебіння і альвеолярного гребеня.
- відсутність передконтактів зубів.

Атачменти або замки. Цей метод фіксації не так часто використовується при встановленні знімних протезів, але нерідко застосовується при встановленні незнімних конструкцій. Атачменти можуть використовуватись при частковій адентії, коли в порожнині рота пацієнта знаходиться не більше 2-х зубів. Матриця або фіксувальна частина атачмента може бути розташована в кореневій або коронковій частині опорного зуба.
Присоски або гнучка основа. Такий спосіб кріплення використовується при встановленні повних або покривних зубних протезів. Механізм кріплення таких пристроїв заснований на адгезії або натуральному присмоктуванні.Кламери і гачки. Такий вид фіксації використовується переважно при знімному протезуванні, а самі фіксувальні пристрої виготовляються з тих же матеріалів, що й самі протези. Акрилові, поліуретанові та нейлонові протези мають фіксувальні пристрої, при цьому бюгельні знімні протези оснащені металевими гачками.
Імплантати. Встановлення знімних протезів на імплантати може здійснюватись за допомогою балочного або кулеподібного кріплення.Переваги повних зубних протезів:
Швидке виготовлення.
Можливість виконання майже для кожного пацієнта.
Підходить при поганій гігієні порожнини рота.
Недоліки повних зубних протезів:
Протез на верхній щелепі перекриває піднебіння, це викликає часткову втрату смаку їжі та іноді відчуття нудоти.
Повний знімний протез фіксується тільки за допомогою клею, він не особливо стабільний і може зміщуватись при пережовуванні, це може негативно позначитись на вимові і функції жування.
Його необхідно чистити після кожного прийому їжі.
З причин, вказаних вище, ми здебільшого використовуємо їх як тимчасові.
Частково-знімні протези використовуються, коли проміжки між зубами, що залишилися настільки обширні, що їх вже не можна закрити одним або декількома мостовидними протезами.
Мостовидні протези виготовляються за наявності двох опорних зубів і за відсутності максимум двох зубів, що стоять поряд. Мостовидні протези набагато зручніші ніж знімні. Вони фіксуються на опорні зуби і мають більший термін служби.
Показанням для встановлення мостоподібних зубних протезів є відсутність не більше 2-х зубів підряд. Популярність мостоподібних протезів обумовлена їх порівняно невисокою вартістю і доступністю.
Фіксуються такі конструкції на опорні зуби, що стоять поруч, при цьому область фіксації піддається подвійному навантаженню в процесі пережовування їжі. Ця обставина може з часом призвести до швидкого руйнування опорних зубних одиниць.
В залежності від розміру зубного проміжку або варіантів кріплення, можуть використовуватись різні види протезів, а саме:
• суцільнолиті бюгельні протези;
• телескопічні протези;
• протези на імплантатах.



Протези на імплантатах використовуються, коли залишилось мало або взагалі немає власних зубів. Зубні імплантати – це штучні корені зубів, які інтегруються в щелепну кістку. В залежності від ситуації на імплантаті можливо закріпити коронку, міст або протез.
Даний варіант протезування може бути використаний при частковій або повній адентії. Методика протезування з опорою на імпланти заснована на встановленні штучних коренів в кістку щелепи, після чого на штучні корені встановлюються коронки. Незнімні протези з опорою на імпланти – радикальний і найбільш ефективний спосіб відновлення зубного ряду і жувальної функції, а також усунення асиметрії обличчя, яка є результатом втрати зубів.