Брекети
Ортодонтичне виправлення прикусу брекетами – ефективний метод лікування кривизни зубів, положення щелеп у дітей та дорослих. Корекція здійснюється за рахунок зміни положення зубів до анатомічної норми. Чим більш податливими є тканини зубощелепної системи, тим швидше досягається результат.
Саме з цим пов’язані рекомендації встановлювати брекети у віці 12-14 років. Однак це не означає, що виправити патологічну ситуацію дорослим вже неможливо. Сучасні ортодонтичні конструкції вирішують проблему патології прикусу в тій чи іншій ситуації практично у будь-якому віці і дарують впевненість в собі на багато років.
Брекет-системи, уже впродовж багатьох десятків років продовжують залишатись ефективними, надійними і безпечними ортодонтичними конструкціями, що дозволяють бережно коректувати дефекти розміщення зубів у верхньому та нижньому зубних рядах. Найбільш ефективно встановлювати брекети на зуби в підлітковому віці, коли продовжується формування прикусу. Незважаючи на тимчасові естетичні незручності під час носіння брекет-систем, результатом їх використання стане красива посмішка.
Ефективність брекетів полягає в симбіозі закладеного ними пропису і здатності ортодонтичних дуг повертати свою форму. За рахунок цього зуби приймають правильне положення. Коректувальні дуги створюють помірний постійний тиск на самі брекети, що призводить до корекції зубного ряду. В основі механізму корекції прикусу лежить так звана пам’ять форми металевої дуги.
ЩО ТАКЕ БРЕКЕТ-СИСТЕМА?
ПОКАЗАННЯ ДЛЯ ВСТАНОВЛЕННЯ БРЕКЕТ-СИСТЕМИ
Різноманітні дефекти:
• зубоальвеолярні – скупченість зубів, вестибулярне, піднебінне положення окремих зубів, дистопія, тощо;• дефекти скелетного типу (дистальний, мезіальний, відкритий, закритий, перехресний прикус);
• створення місця для імплантата;
• ретиновані зуби;
• раннє стирання зубів;
• травматична оклюзія.
ВИДИ БРЕКЕТ-СИСТЕМ
Брекет-система може бути:
• класичною вестибулярною;
• самолігуючою;
• лінгвальною.

Системи попереднього покоління (класичні) мають дротові або еластичні лігатури. Дуга щільно прикріплена завдяки лігатурам, тому не ковзає в конструкції в процесі переміщення. Переміщення і вирівнювання відбувається внаслідок сильного тиску. Виправлення прикусу тривале і потребує від пацієнта тимчасових естетичних незручностей. Тому з’явились брекети нового покоління – безлігатурні. Це також зовнішні брекети, але відмінність полягає в тому, що дуга пасивно кріпиться – замикається в замочку. Вона ковзає, діє вибірково, малими, але постійними силами.
Лінгвальна або внутрішня система брекетів відрізняється тим, що її встановлюють з внутрішньої сторони зубів, ближче до язика. Її перевагою є непомітність.Металеві брекети – найпопулярніший варіант, який використовують дуже давно, тому немає сумнівів в їх дієвості для виправлення прикусу. Сплави металів гіпоалергенні.
Керамічні брекети відрізняються мініатюрністю і гладкістю. Кераміка має відтінок емалі, тому вони будуть майже непомітні.
Сапфірові брекети бувають лише класичними. Особливих відмінностей від керамічних не спостерігається, більш прозорі. Виготовляються із штучного сапфіру.
Лінгвальні брекети. Для їх виготовлення використовують особливий золотовмісний сплав. Вони гіпоалергенні, не викликають жодних місцевих реакцій чи ушкоджень язика. Їх плюс в непомітності, збереженні дикції і тембру голосу.
Є також металеві лінгвальні брекети. Вони гарантують непомітність використання, але можуть сильно впливати на вимову шиплячих звуків через товщину конструкції, яка заважає руху язика.ЕТАПИ ФІКСАЦІЇ БРЕКЕТ-СИСТЕМИ
7. Дугу вводять в пази брекетів, фіксують в трубках на молярах, прив’язують лігатурами або замикають у спеціальних пристроях брекетів, якщо це самолігуючі.
Корекція виконується:• 1 раз в 3-4 тижні для класичних вестибулярних брекетів;
• 1 раз в 6-8 тижнів для самолігуючих (безлігатурних) брекетів.

ПЕРЕВАГИ ТА НЕДОЛІКИ
Неправильний прикус і криві зуби – питання не тільки естетики. Насправді патологія призводить до цілого ряду проблем зі здоров’ям. Порушення оклюзії і неправильне анатомічне співвідношення зубів верхньої і нижньої щелепи призводить до наступних поширених ускладнень:
- зниження чіткості мови;
- ускладнення гігієнічного догляду і передумови для розвитку карієсу;
- травми язика та слизових ротової порожнини;
- розхитування зубів з наступним випадінням;
- слинотеча, бризкання слиною при розмові.
Неправильний прикус стає причиною зовнішніх недоліків: асиметрії обличчя, запалості щік, опускання куточків навколо роту і заглиблення носогубних складок. В залежності від типу патологічного прикусу формуються властиві тільки цій формі ознаки. Наприклад, випирання нижньої або верхньої щелепи вперед, порушення в пережовуванні їжі, проштовхування язика, маленька нижня щелепа відносно верхньої.