Послуги

Лікування кореневих каналів зубів (ендодонтія)

ЩО ТАКЕ ЕНДОДОНТИЧНЕ ЛІКУВАННЯ?

Лікування кореневих каналів або ендодонтія – це вид стоматологічної допомоги, скерований на усунення інфекції всередині зуба, в першу чергу консервативними інструментальними методами.
Ми дотримуємось загальноприйнятих в сучасній стоматології засад ефективного ендодонтичного лікування: ізоляція зуба, застосування дентального мікроскопу, повне дотримання протоколів іригації і механічної обробки, електронне визначення довжини каналів, об’ємне пломбування каналів.

ЛІКУВАННЯ ЗУБІВ ПІД МІКРОСКОПОМ

Застосування дентального мікроскопу – це можливість бачити всередині каналу, а не працювати наосліп. Колись це могло здаватись чимось зайвим, як у свій час HD-розширення, але вибір очевидний. Крім інтуїтивно зрозумілих переваг, одна із причин, за якою мікроскоп є необхідністю, це те, що до його застосування не всі канали можливо було виявити. Вважалось, наприклад, що в верхніх молярах переважно 3 канали, але, як з’ясувалось пізніше – їх 4. Цей четвертий канал просто дуже важко виявити і обробити без візуального контролю.

За допомогою стоматологічного мікроскопу та інших інструментів лікар може:

 • побачити стан каналів по всій довжині;
 • виявити додаткові кореневі канали;
 • знайти складні ділянки в обстежуваному місці;
 • вилучити залишки зламаних інструментів, які блокують просвіт каналів, негативно впливають на прогноз лікування;
 • видалити старі пломби;
 • провести обробку, чистку каналів;
 • знайти і запломбувати перфорації в кореневих каналах;
 • виявити тріщини.
Мікроскоп
Випадок №1
Пацієнт звернувся зі скаргами наростаючого ниючого болю в зубах нижньої щелепи (36,37 зз.), що посилюється після холодного, застрягання їжі між зубами. 1 – на прицільному рентгенологічному знімку визначається каріозна порожнина на двох зубах. Своєчасне лікування карієсу не проведено, що послугувало інфікуванню пульпи в кореневих каналах – абсолютним показанням до ендодонтичного лікування. Під місцевим знеболенням виконано лікування кореневих каналів в один візит.
Герметичне заповнення кореневих каналів – гарантія позитивного прогнозу. Відновлення коронки фотополімером, рекомендації щодо домашнього догляду за порожниною рота, включаючи міжзубні проміжки як профілактику подібних захворювань. 2 – Контрольний рентгенологічний знімок після пломбування кореневих каналів.

ЯК ДІЗНАТИСЬ ЧИ ПОТРЕБУЄ КАНАЛ ЗУБА ЛІКУВАННЯ?

В залежності від типу запального процесу в зубі, його протікання може супроводжуватись як вираженим больовим синдромом, так і бути легким або взагалі бути абсолютно непомітним впродовж декількох років. Іноді при цьому розвивається абсцес, може з’являтись і зникати нориця (свищ).

На рентгенівському знімку при цьому може бути видно слід від запалення в кістці, який свідчить про наявність гранульоми або кісти. Всі ці та ряд інших ознак можуть бути виявлені і диференційовані тільки лікарем в умовах спеціально обладнаного кабінету.

Основними показаннями для відвідування лікаря-ендодонта є:
 • частий ниючий біль, який посилюється вночі або під впливом будь-яких подразників, може віддавати у вухо, скроню – часто пошкодження каналу супроводжується лише незначним дискомфортом;
 • підвищена чутливість зубів до холодного і гарячого;
 • іноді спостерігається незначне підвищення температури;
 • поява гнильного запаху з рота;
 • набряк і почервоніння ясен, щоки.

ВАЖЛИВІСТЬ СВОЄЧАСНОГО ЛІКУВАННЯ КАНАЛІВ ЗУБІВ

Своєчасне лікування інфекції каналів дозволяє відчутно покращити прогноз, оскільки занедбаний або ускладнений процес, будучи навіть непомітним, призводить до втрати не тільки тканин самого зуба, але і кістки.

А це не тільки ускладнює відновлення у випадку, коли консервативний підхід має шанси, але й може ускладнити підготовку до імплантації, якщо збереження зуба стає неможливим.

Основні показання для лікування кореневих каналів – пульпіт та періодонтит.

Ознаками пульпіту є:

1.Підвищена чутливість при вживанні гарячої та холодної їжі.

2.Безсоння, викликане хворобливими відчуттями.

3.Підвищення температури тіла, жар та нездужання.

4.Втрата апетиту.

Така сама симптоматика й у періодонтиту. Іноді ці захворювання не виражені. Тоді їх може виявити лікар під час проведення діагностичних процедур.

Нерідко люди, якщо біль їх не сильно турбує, віддають перевагу відкласти візит до стоматолога. Але таке рішення може обернутись різними ускладненнями. Наслідки незапломбованого каналу – гострий запальний процес з больовим синдромом, апікальний абсцес, періостит.

Процедура перепломбування зубного каналу необхідна якщо зберігається або з’явився біль після перепломбування, на рентгенівському знімку помітні ознаки запалення, зубний канал закритий неповністю.

Стадії порчі

Система кореневих каналів

Канали являють собою порожнини всередині кореня. Корінь є частиною кісткової частини зуба. Через нього здійснюється циркуляція лімфи. Отвір у вищій точці забезпечує зуб корисними речовинами та якісний кровообіг. Про запалення кореня можна робити висновок через такі ознаки:

 • підвищення температури тіла;
 • набряклість та припухлість обличчя;
 • набряк ясен;
 • загальна слабкість.

Існує дві форми запалення нервів: хронічна та гостра. Перша проявляється при натисканні. Небезпека перебігу захворювання в такій формі полягає в утворенні кіст та гранульом. При несвоєчасному зверненні до стоматолога можливе інфікування прилеглих тканин.

Гостра форма розвивається швидко. Пацієнт скаржиться на сильний біль. Ступінь запалення визначається за допомогою рентгену. Візуально стоматологу про характер хвороби говорить наявність або відсутність ознак абсцесу.

Кількість зубних каналів становить від одного до п’яти. Для передніх різців нормою вважається один, а задніх зубів від п’яти до шести. Особливу категорію представляють зуби мудрості. Прийнятна кількість від одного до десяти.

Процес чищення та пломбування залежить також від довжини каналів. Вона становить від одного до двох сантиметрів. Точні показники визначаються за допомогою комп’ютерної томографії чи апекслокатора.

Випадок №2
У верхньому іклі, який лікували в іншій клініці, був виявлений уламок інструмента, який за даними рентгенографії на кілька міліметрів був виведений за верхівку кореня зуба. Зуб не турбував, однак відламок було вирішено витягти, так як він неминуче піддається корозії і зуб може почати боліти в будь-який час. 1 – спиралевидний фрагмент внутріканального інструменту, 2 – верхівка кореня зуба.
Уламок інструменту вилучено. Рентген зуба до пломбування каналу. 3 – фрагмент повністю витягнутий.
Після вилучення уламка, за допомогою дентального мікроскопа, лікування завершено пломбуванням каналу та непрямою реставрацією (вкладка та коронка). 4 – кореневий канал зуба після пломбування.

МЕТОДИКА ЛІКУВАННЯ КАНАЛІВ ЗУБІВ

На сьогоднішній день в більшості випадків пульпітів (запалення м’якої тканини зуба – пульпи), і періодонтитів (запалення навколо верхівки коренів зубів) лікування проводиться консервативно і в короткий термін. Після всіх необхідних перевірок стану зуба проводиться знеболювання. Лікування кореневих каналів в нашій клініці відбувається з використанням кофердаму, тобто ізоляції зуба від порожнини рота, що виключає потрапляння в зуб слини та іригаційних розчинів на слизові. Зуб очищується, довжина каналів визначається електронним методом. Якісне лікування кореневих каналів неможливе без повноцінної обробки і промивання. Базова обробка вміщує проходження, розширення і ретельну іригацію (промивання) з ультразвуковою активацією всіх каналів зуба з візуальним і рентгенологічним контролем.

Кінцева мета ендодонтичного лікування – обтурація, тобто пломбування, заповнення очищених кореневих каналів, зв’язків між ними і відгалужень герметизувальним матеріалом. Ми не використовуємо ніякі токсичні гормоновмісні пломбувальні матеріали, так як зацікавлені в довготривалій реабілітації зуба, а не в «заліковуванні». Для об’ємної обтурації використовується інертний силер «AH+» і гаряча гутаперча, яка в рідкій фазі заповнює всі анатомічні відділи кореневих каналів, що дає максимальну герметичність, а отже і кращий прогноз.

Зверніть увагу, що за наявності гранульом або кіст для їх лікування більше не потрібна багаторазова «заміна ліків» в зубі. В більшості випадків пломбування каналів зуба проводиться в перше, рідше в друге відвідування.

Очищення зубного каналу

У процесі лікування видаляються нерви. Робота практично неможлива без застосування анестезії. Також для точної діагностики слід робити знімок зубів або 3D томографію. Очищення каналу займає від однієї до двох годин. Приблизно така сама кількість часу потрібна для підготовчих процедур.

Лікування кореневих каналів – простий та практичний метод збереження зуба. Часто це єдиний спосіб врятувати зуб від видалення, й одночасно запобігти поширенню інфекцій та бактерій із запаленого зуба в організм.

фото зуба
Випадок №3
В клініку звернувся пацієнт з приводу тривалого болю у зубі. Рентгенологічний аналіз показав наявність на верхівці кореня застарілого запального процесу, який проявляється на знімку у вигляді темної плями з чіткими контурами, що, як вважалося багато років тому, є показанням до видалення.
1 – вогнище деструкції з чіткими контурами
Було проведено ендодонтичне лікування з розширенням і ретельною дезінфекцією кореневого каналу з подальшим пломбуванням.
2 – пломбувальний матеріал у каналі
Повторне обстеження через 4 місяці показало, що кісткова тканина в області верхівки зуба повністю відновилася. Пацієнта цей зуб більше не турбує.
3 – через 4 місяці кісткова тканина відновилася (зникла темна пляма з чіткими контурами навколо кореня)

НАСКІЛЬКИ БОЛІСНЕ ЛІКУВАННЯ КОРЕНЕВОГО КАНАЛУ

Ендодонтичне лікування проводиться під місцевим знеболювальним. За наявності показань можливе лікування під седацією, проте сам процес зазвичай і так діє заспокійливо без додаткових засобів, оскільки пацієнт знаходиться в зручному кріслі і не відчуває ніякого дискомфорту.

Після лікування каналів зуба або під тимчасовою пломбою зуб може боліти, що є нормою.
Причини:

 • під час терапії тканини травмують;
 • реакція періодонта на лікарські препарати;
 • загострення запального процесу через взаємодію медикаментів і мікробів;
 • біль може виникнути в місці ін’єкції.

Зазвичай неприємні відчуття зникають за декілька днів, лікар призначить необхідні знеболюючі препарати. Якщо зуб турбує довше ніж тиждень, потрібно обов’язково проконсультуватись з лікарем. Не варто терпіти біль, боротися з ним народними методами.

Іноді після лікування турбує набряк ясен або щоки. В таких випадках потрібно відвідати лікаря позапланово. Стоматолог призначить медикаментозну терапію або проведе повторну обробку каналів зуба.

Після ендодонтичного лікування потрібно встановити коронку або вкладку, оскільки пульпітні зуби частіше за все сильно зруйновані карієсом.

фото приборов

Вартість лікування

Лікування одноканального зуба
Від 5 400 грн
Лікування двохканального зуба
Від 6 000 грн
Лікування трьохканального зуба
Від 6 800 грн
Лікування чотирьохканального зуба
Від 7 600 грн
Постійна пломба після ендодонтичного лікування
Від 1 200 грн до 2 900 грн

ЕНДОДОНТИЧНА ХІРУРГІЯ

В низці випадків вторинного лікування періодонтиту зубів, коли мікроорганізми скупчились в недоступних тканинах кореня, процес в цій ділянці може бути визначений як незворотній. В цій ситуації може бути застосована ендодонтична хірургія, коли через спеціальний доступ проводиться вилучення верхівки кореня із створенням умов найшвидшої регенерації кісткової тканини.

Ситуації, що зображені вище – це прикореневі кісти, що не підлягають консервативному ендодонтичному лікуванню, тому для збереження зубів з таким діагнозом необхідно вдаватися до хірургічного видалення осередку запалення навколо кореня зуба.
Канал
Онлайн - запис
Онлайн - запис

  Перший крок до красивої, здорової посмішки починається із зустрічі з Вами.

  Або

  1. Лікувати канали – це боляче? В теперішній час всі стоматологічні процедури, при яких можливі болісні відчуття, проводять зі знеболенням. Вам не потрібно турбуватись і з напругою очікувати, що лікар  ось-ось «задіне нерв», місцева анестезія допомагає на час процедури не думати про відчуття.
  2. Лікування каналів – це видалення коренів? Кореневі канали знаходяться всередині коренів зубів, які необхідні, щоб утримувати зуб у щелепі. Корені залишаються, а канали всередині них очищаються і пломбуються.
  3. Навіщо лікувати канали в зубі, якщо він не болить? Нерідко доводиться переліковувати канали зубів, які були проліковані недостатньо добре або ж, з часу лікування відбулась розгерметизація та інфікування кореневої системи, в результаті чого на рентгенівському знімку стали помітні ознаки періодонтиту. Сучасні стандарти первинного лікування каналів майже виключають необхідність переліковування в майбутньому.
  4. Раніше, коли лікували канали зуба, у ньому періодично змінювали ліки, а як лікують зараз? Метод лікування каналів, при якому  в них необхідно щось змінювати довше 4 тижнів є безнадійно застарілим. Для більшості випадків ендодонтичного лікування достатньо 1-2 відвідувань.
  Цю послугу надають лікарі:
  Стоматолог-терапевт