Лікування кореневих каналів зубів (ендодонтія)
ЩО ТАКЕ ЕНДОДОНТИЧНЕ ЛІКУВАННЯ?
ЛІКУВАННЯ ЗУБІВ ПІД МІКРОСКОПОМ
Застосування дентального мікроскопу – це можливість бачити всередині каналу, а не працювати наосліп. Колись це могло здаватись чимось зайвим, як у свій час HD-розширення, але вибір очевидний. Крім інтуїтивно зрозумілих переваг, одна із причин, за якою мікроскоп є необхідністю, це те, що до його застосування не всі канали можливо було виявити. Вважалось, наприклад, що в верхніх молярах переважно 3 канали, але, як з’ясувалось пізніше – їх 4. Цей четвертий канал просто дуже важко виявити і обробити без візуального контролю.
За допомогою стоматологічного мікроскопу та інших інструментів лікар може:
- побачити стан каналів по всій довжині;
- виявити додаткові кореневі канали;
- знайти складні ділянки в обстежуваному місці;
- вилучити залишки зламаних інструментів, які блокують просвіт каналів, негативно впливають на прогноз лікування;
- видалити старі пломби;
- провести обробку, чистку каналів;
- знайти і запломбувати перфорації в кореневих каналах;
- виявити тріщини.

ЯК ДІЗНАТИСЬ ЧИ ПОТРЕБУЄ КАНАЛ ЗУБА ЛІКУВАННЯ?
В залежності від типу запального процесу в зубі, його протікання може супроводжуватись як вираженим больовим синдромом, так і бути легким або взагалі бути абсолютно непомітним впродовж декількох років. Іноді при цьому розвивається абсцес, може з’являтись і зникати нориця (свищ).
На рентгенівському знімку при цьому може бути видно слід від запалення в кістці, який свідчить про наявність гранульоми або кісти. Всі ці та ряд інших ознак можуть бути виявлені і диференційовані тільки лікарем в умовах спеціально обладнаного кабінету.
- частий ниючий біль, який посилюється вночі або під впливом будь-яких подразників, може віддавати у вухо, скроню – часто пошкодження каналу супроводжується лише незначним дискомфортом;
- підвищена чутливість зубів до холодного і гарячого;
- іноді спостерігається незначне підвищення температури;
- поява гнильного запаху з рота;
- набряк і почервоніння ясен, щоки.
ВАЖЛИВІСТЬ СВОЄЧАСНОГО ЛІКУВАННЯ КАНАЛІВ ЗУБІВ
Своєчасне лікування інфекції каналів дозволяє відчутно покращити прогноз, оскільки занедбаний або ускладнений процес, будучи навіть непомітним, призводить до втрати не тільки тканин самого зуба, але і кістки.
А це не тільки ускладнює відновлення у випадку, коли консервативний підхід має шанси, але й може ускладнити підготовку до імплантації, якщо збереження зуба стає неможливим.
Основні показання для лікування кореневих каналів – пульпіт та періодонтит.
Ознаками пульпіту є:
1.Підвищена чутливість при вживанні гарячої та холодної їжі.
2.Безсоння, викликане хворобливими відчуттями.
3.Підвищення температури тіла, жар та нездужання.
4.Втрата апетиту.
Така сама симптоматика й у періодонтиту. Іноді ці захворювання не виражені. Тоді їх може виявити лікар під час проведення діагностичних процедур.
Нерідко люди, якщо біль їх не сильно турбує, віддають перевагу відкласти візит до стоматолога. Але таке рішення може обернутись різними ускладненнями. Наслідки незапломбованого каналу – гострий запальний процес з больовим синдромом, апікальний абсцес, періостит.
Процедура перепломбування зубного каналу необхідна якщо зберігається або з’явився біль після перепломбування, на рентгенівському знімку помітні ознаки запалення, зубний канал закритий неповністю.

Система кореневих каналів
Канали являють собою порожнини всередині кореня. Корінь є частиною кісткової частини зуба. Через нього здійснюється циркуляція лімфи. Отвір у вищій точці забезпечує зуб корисними речовинами та якісний кровообіг. Про запалення кореня можна робити висновок через такі ознаки:
- підвищення температури тіла;
- набряклість та припухлість обличчя;
- набряк ясен;
- загальна слабкість.
Існує дві форми запалення нервів: хронічна та гостра. Перша проявляється при натисканні. Небезпека перебігу захворювання в такій формі полягає в утворенні кіст та гранульом. При несвоєчасному зверненні до стоматолога можливе інфікування прилеглих тканин.
Гостра форма розвивається швидко. Пацієнт скаржиться на сильний біль. Ступінь запалення визначається за допомогою рентгену. Візуально стоматологу про характер хвороби говорить наявність або відсутність ознак абсцесу.
Кількість зубних каналів становить від одного до п’яти. Для передніх різців нормою вважається один, а задніх зубів від п’яти до шести. Особливу категорію представляють зуби мудрості. Прийнятна кількість від одного до десяти.
Процес чищення та пломбування залежить також від довжини каналів. Вона становить від одного до двох сантиметрів. Точні показники визначаються за допомогою комп’ютерної томографії чи апекслокатора.
МЕТОДИКА ЛІКУВАННЯ КАНАЛІВ ЗУБІВ
Кінцева мета ендодонтичного лікування – обтурація, тобто пломбування, заповнення очищених кореневих каналів, зв’язків між ними і відгалужень герметизувальним матеріалом. Ми не використовуємо ніякі токсичні гормоновмісні пломбувальні матеріали, так як зацікавлені в довготривалій реабілітації зуба, а не в «заліковуванні». Для об’ємної обтурації використовується інертний силер «AH+» і гаряча гутаперча, яка в рідкій фазі заповнює всі анатомічні відділи кореневих каналів, що дає максимальну герметичність, а отже і кращий прогноз.
Зверніть увагу, що за наявності гранульом або кіст для їх лікування більше не потрібна багаторазова «заміна ліків» в зубі. В більшості випадків пломбування каналів зуба проводиться в перше, рідше в друге відвідування.Очищення зубного каналу
У процесі лікування видаляються нерви. Робота практично неможлива без застосування анестезії. Також для точної діагностики слід робити знімок зубів або 3D томографію. Очищення каналу займає від однієї до двох годин. Приблизно така сама кількість часу потрібна для підготовчих процедур.
Лікування кореневих каналів – простий та практичний метод збереження зуба. Часто це єдиний спосіб врятувати зуб від видалення, й одночасно запобігти поширенню інфекцій та бактерій із запаленого зуба в організм.

НАСКІЛЬКИ БОЛІСНЕ ЛІКУВАННЯ КОРЕНЕВОГО КАНАЛУ
Ендодонтичне лікування проводиться під місцевим знеболювальним. За наявності показань можливе лікування під седацією, проте сам процес зазвичай і так діє заспокійливо без додаткових засобів, оскільки пацієнт знаходиться в зручному кріслі і не відчуває ніякого дискомфорту.
Після лікування каналів зуба або під тимчасовою пломбою зуб може боліти, що є нормою.Причини:
- під час терапії тканини травмують;
- реакція періодонта на лікарські препарати;
- загострення запального процесу через взаємодію медикаментів і мікробів;
- біль може виникнути в місці ін’єкції.
Зазвичай неприємні відчуття зникають за декілька днів, лікар призначить необхідні знеболюючі препарати. Якщо зуб турбує довше ніж тиждень, потрібно обов’язково проконсультуватись з лікарем. Не варто терпіти біль, боротися з ним народними методами.
Іноді після лікування турбує набряк ясен або щоки. В таких випадках потрібно відвідати лікаря позапланово. Стоматолог призначить медикаментозну терапію або проведе повторну обробку каналів зуба.
Після ендодонтичного лікування потрібно встановити коронку або вкладку, оскільки пульпітні зуби частіше за все сильно зруйновані карієсом.

Вартість лікування
ЕНДОДОНТИЧНА ХІРУРГІЯ
В низці випадків вторинного лікування періодонтиту зубів, коли мікроорганізми скупчились в недоступних тканинах кореня, процес в цій ділянці може бути визначений як незворотній. В цій ситуації може бути застосована ендодонтична хірургія, коли через спеціальний доступ проводиться вилучення верхівки кореня із створенням умов найшвидшої регенерації кісткової тканини.
Ситуації, що зображені вище – це прикореневі кісти, що не підлягають консервативному ендодонтичному лікуванню, тому для збереження зубів з таким діагнозом необхідно вдаватися до хірургічного видалення осередку запалення навколо кореня зуба.
