Блог

Види знімних зубних протезів

Зміст:

В стоматологічній практиці є декілька класифікацій знімних зубних протезів, що повністю відображають основні характеристики цих виробів для відновлення жувальної функції та естетичного вигляду посмішки. Якщо оцінювати протези за об’ємом, то можна відлити такі види:

 1. Повні. Такий варіант протезів може повністю покрити верхню або нижню щелепу. Як правило, знімні повні протези використовуються при повній адентії (тотальній відсутності зубів).
 2. Часткові. Цьому варіанту незнімного протезування віддається перевага при частковій адентії, коли відсутні декілька зубів, але при цьому збережені опорні одиниці.
 3. Мікропротези. Мініатюрні штучні аналоги зубів встановлюються в тому випадку, якщо в порожнині рота відсутні 1-2 зуба. До мікропротезних конструкцій можна віднести імедіат-протези або протези-метелики.

За типом матеріалу виготовлення штучних стоматологічних конструкцій , можна виділити такі варіанти знімних протезів:

 • Нейлонові. Такі вироби повністю біосумісні і володіють максимальною естетичністю.
 • Пластикові. Цей різновид знімних протезів може виготовлятись з таких матеріалів, як акрил, Spofadent, Ivobase, Vertex і Deflex.
 • З металевими кріпленнями (бюгельні).

Ще одна класифікація знімних зубних протезів складена із врахуванням способу кріплення. Виділяють такі різновиди:

 1. Повністю знімні конструкції. Такі вироби фіксуються в порожнині рота за допомогою ефекту вакууму, коли між піднебінням або яснами, а також протезним ложе створюється від’ємний тиск.
 2. Умовно-знімні. Встановлення таких протезів виконується з опорою за зуби, що залишились, при цьому використовуються спеціальні замки.
 3. Умовно-знімні на імплантатах або покривні. Такі конструкції показані при повній відсутності зубів в порожнині рота (адентії). Перед встановленням протезів, в кістку щелепи встановлюють від 2-х до 6-ти титанових штифтів, на які потім фіксують протези.

Незалежно від різновиду знімних протезів, будь яка конструкція складається із сідловидної частини (базису), опорного елементу (каркасу), а також власне зубів, виготовлених з металокераміки, кераміки або пластику.

Як кріпляться знімні зубні протези

Існує ряд факторів, які впливають на способи фіксації знімних зубних протезів. До таких факторів належать:

 • Ступінь рухливості, розмір і положення язика в порожнині рота;
 • Деякі анатомічні особливості протезного ложа, піднебіння і альвеолярного гребеня.
 • Відсутність передконтактів зубів.

Для закріплення знімних зубних протезів в порожнині рота використовуються такі різновиди способів фіксації:

 1. Атачменти або замки. Цей метод фіксації не так часто використовується при встановленні знімних протезів, але нерідко застосовується при встановленні незнімних конструкцій. Атачменти можуть використовуватись при частковій адентії, коли в порожнині рота пацієнта знаходиться не більше 2-х зубів. Матриця або фіксувальна частина атачмента може бути розташована в кореневій або коронковій частині опорного зуба.
 2. Кламери і гачки. Такий вид фіксації використовується переважно при знімному протезуванні, а самі фіксувальні пристрої виготовляються з тих же матеріалів, що й самі протези. Акрилові, поліуретанові та нейлонові протези мають фіксувальні пристрої, при цьому бюгельні знімні протези оснащені металевими гачками.
 3. Присоски або гнучка основа. Такий спосіб кріплення використовується при встановленні повних або покривних зубних протезів. Механізм кріплення таких пристроїв заснований на адгезії або натуральному присмоктуванні.
 4. Імплантати. Встановлення знімних протезів на імплантати може здійснюватись за допомогою балочного або кулеподібного кріплення.

Знімні зубні протези нового покоління

Під зубними протезами нового покоління маються на увазі стоматологічні конструкції, які кріпляться на спеціальному базисі. До основних переваг таких конструкцій можна віднести зручність і легкість при носінні, міцність, компактність, естетичний зовнішній вигляд. Принциповою відмінністю є спосіб кріплення, так як вони фіксуються переважно на альвеолярний відросток, не залучаючи в це піднебіння. До знімних зубних протезів нового покоління можна віднести телескопічні, бюгельні і акрилові конструкції, які частіше за все кріпляться на опорні зуби.

Скільки коштують знімні зубні протези

Ціна знімних стоматологічних конструкцій для протезування напряму залежить від таких факторів, як: вибраний спосіб протезування, складність клінічного випадку, матеріал виготовлення протезів, тип кріплення. Орієнтовна вартість знімних зубних протезів представлена в форматі ознайомлювальної таблиці.

Мікропротез (метелик)1500 грн
Імедіат протез частковий1500 грн
Виготовлення часткового знімного пластинкового протезу4150 грн
Знімний акриловий протез6300 грн
Знімне протезування зубів3500 грн
Діагностична постановка знімного протезу, шт1500 грн
Покривний протез на імплантаті (1 ступінь)26620 грн

Відгуки на знімні зубні протези

Знімне зубне протезування має як свої переваги, так і недоліки, які необхідно враховувати перед вибором певного способу відновлення зубних одиниць. Серед переваг можна виділити відносно невисоку вартість і простоту встановлення. До недоліків такого виду протезування можна віднести зменшення об’єму кісткової тканини щелепи, високий ризик випадіння протезів, а також психологічний дискомфорт, на який жаліється близько половини пацієнтів зі знімними зубними протезами.

Отримати красиву посмішку і відновити жувальну функцію допомагають альтернативні методи протезування: «все-на-4», «все-на-6». На відміну від стандартного методу імплантації, який передбачає встановлення штучного штифта під кожний зуб окремо, у випадку з методикою «все-на-4», протезна конструкція встановлюється на 4 вживлених імплантати. За відсутності протипоказань, протезування може бути виконане за одне відвідування стоматолога.

Аналогічна процедура виконується при використанні методики «все-на-6», коли протезна конструкція фіксується на 6 імплантатах. Обидва методи безпечні, малотравматичні і не мають високого ризику розвитку ускладнень. Одномоментно або в декілька етапів встановити імплант зуба в Києві, все на 4, все на 6 можна за прийнятною ціною з повним відновленням зубного ряду. Методи «все-на-4» і «все-на-6» є найкращою альтернативою як знімним протезам, так і звичайним імплантатам.

0 Поділись