Блог

До якого віку можна ставити брекети?

Зміст:

Ортодонтичне виправлення прикусу брекетами – ефективний метод лікування кривизни зубів у дітей та дорослих. Корекція здійснюється за рахунок зміни положення зубів до анатомічної норми. Чим піддатливіші тканини зубощелепної системи, тим швидше досягається результат. 

Саме з цим пов’язані рекомендації встановлювати брекети у віці 12-14 років. Однак це не означає, що виправити патологічну ситуацію дорослим вже неможливо. Сучасні ортодонтичні конструкції вирішують проблему патологічного прикусу в тій чи іншій ситуації практично у будь-якому віці і дарують впевненість в собі на багато років.

Що таке брекети

Брекети – складні ортодонтичні конструкції для усунення кривизни зубів, патологій змикання верхньої і нижньої щелепи. Корегувальна система складається з металевої дуги, замочків і скоб. Кожен елемент конструкції виконує свою функцію. Для кожного зубу є відповідний брекет. Металева дуга пропускається через брекет, який фіксується на кожному зубі, під певним натягом. При цьому, рівень натягу на одній щелепній дузі може бути різним. Впродовж всього періоду натяг посилюють або послаблюють.

Установка брекетів потрібна при будь-яких аномаліях прикусу. Якщо ще недавно брекети були лише металевими, фіксувались на зовнішній поверхні зубних рядів, то сьогодні моделі вражають уяву. Тепер пацієнти можуть вибрати не лише металеві брекети, але й керамічні, сапфірові. Брекети класифікуються і за місцем кріплення: вестибулярні (із зовнішньої емалі зубів), лінгвальні (із внутрішньої сторони зуба). За механізмом кріплення виділяють лігатурні і безлігатурні (самолігуючі).

Іноді зубна дуга не відповідає кількості і розміру зубів, тоді відбувається їх скупченість. В цьому випадку можливо вдатись до ортогнатичної хірургії, видаленню певних зубів. Операція сьогодні виконується за певними показаннями, і дозволяє вирішити ряд проблем. Ортодонтичне лікування допомагає боротись з хропінням, незрозумілим мовленням. Важлива роль для навичок пережовування їжі, гігієни ротової порожнини. Застосовують також комбіноване лікування зі знімними або незнімними апаратами для розширення зубних дуг.

Кращий вік – коли лікування швидке і ефективне

Відповідаючи на запитання, до якого віку можна ставити брекети, спеціалісти рекомендують прискорити процес лікування. Оптимальним для фіксації брекетів вважається вік 12-14 років. Саме в цей період постійні зуби заповнюють щелепні ряди, а зубощелепна система здатна швидко і ефективно піддаватися терапевтичній корекції. По ходу лікування змінюються стінки альвеоли, щелепні кістки перебудовуються, розвиваються за рахунок активного росту всього організму в підлітковому періоді, зуби займають правильне положення в ряду.

Основне показання більш раннього ортодонтичного лікування в 7-8 років – складні патології щелепи, які порушують якість життя, заважають адекватній мові, викликають слинотечу, захворювання органів ШКТ, сприяють асиметрії обличчя. Якщо серйозні проблеми відсутні, то ставити брекети раніше 12 років недоцільно. 

Тривалість лікування у віці 10-14 років – 1,5-2 роки. При фіксації конструкцій старше 16 років лікування досягає 2-2,5 роки. Насправді терміни лікування варіативні і залежать від множинних аспектів. Стоматологи попереджають – чим раніше розпочато лікування, тим кращі результати. Особам від 25 років і старше може знадобитися більше часу і допоміжне лікування у вигляді ортодонтичних кап, трейнерів, ортодонтичних апаратів. 

Особливості установки брекетів після 20-25 років

Принципових підстав для відмови у лікуванні брекетами у дорослих пацієнтів не існує. Спеціалісти рекомендують розпочати лікування якомога раніше. Складність лікування дорослих полягає у декількох аспектах:

  • не дивлячись на тривале носіння брекетів, якщо не одягати спеціальні капи на ніч може виникнути рецидив;
  • компромісне лікування (коли немає можливості досягнути ідеальних параметрів, але покращена ситуація влаштовує пацієнта).

Крім того у більшості дорослих вже є цілий комплекс стоматологічних проблем, пов’язаних з карієсом, витонченням зубної емалі. Багато зубів вже піддавалися реставрації, мають коронки. Саме ці особливості можуть призвести до деяких труднощів ортодонтичного лікування.

Які брекети використовують для дорослих

В Клініці естетичної стоматології в Києві встановлюють брекет-системи дітям та дорослим. У вікових пацієнтів спектр діагностичних досліджень перед лікуванням включає не лише вивчення анамнезу, але і повну санацію порожнини рота, професійну чистку емалі. За відсутності зубної одиниці або декількох необхідна імплантація. Правильно підібрані брекет-системи прискорюють терапевтичний процес і знижують ризик рецидиву у майбутньому. Брекети відрізняються матеріалом, механізмом і способом фіксації. Всі ці критерії визначають кінцеву вартість ортодонтичного лікування.

Лінгвальні брекети

Непомітні конструкції з фіксацією на внутрішній поверхні зубів. Зовні вироби непомітні оточуючим, тому користуються популярністю у дорослих. Дітям такі конструкції не встановлюють через: натирання язика, складність догляду, тривалий період адаптації. Але сконструйовані лінгвальні брекети від самого початку були для підлітків, так як емаль з внутрішньої сторони часто була вже пошкоджена через погану гігієну. 

Дорослим лінгвальні брекети не встановлюють при малій висоті зуба. Тривалість корекції – 2 роки.

Вестибулярні (зовнішні)

Вестибулярні брекет-системи – традиційний варіант ортодонтичного лікування. Вироби кріпляться на зовнішній поверхні зубів і помітні оточуючим. Існує декілька варіантів вестибулярних брекетів:

  1. Металеві. Найміцніші конструкції за доступною ціною, але з низькими естетичними характеристиками. Іноді металеві брекети натирають, окислюються, пошкоджують зубну емаль. Підходять для патологій будь-якої важкості. Тривалість носіння 1-2 роки.
  2. Сапфірові. Прозорі невидимі брекети з високою естетикою. Не дивлячись на крихкість, вироби достатньо міцні і підходять для всіх видів прикусу. Сапфірові брекети в декілька разів дорожче металевих, не пошкоджують емаль. Термін носіння до 2 років в залежності від ступеню патології. 
  3. Керамічні. Міцні естетичні конструкції для естетів. Матеріал не викликає алергії, не зафарбовується харчовими барвниками. Термін лікування не залежить від матеріалу виготовлення брекетів.

Кожен тип брекетів має ряд переваг і деякі недоліки. Лікар врахує особливості зубощелепної системи, допоможе визначитися з ортодонтичним виробом не лише відповідно побажань пацієнта, але і з урахуванням патології прикусу. 

Майже кожний пацієнт старше 25-30 років орієнтується на носіння брекетів значно більше, ніж на естетичні характеристики і вартість. Враховують і гігієнічний догляд. Деякі моделі потребують більш дбайливого очищення. 

Загальні протипоказання до брекет-систем

Перед встановленням корегувальних конструкцій необхідно пройти комплексне обстеження. Лікар вивчає стан кореневої системи, кісткової маси, готовність зубощелепної системи до ортодонтичного лікування. Іноді установка брекет-конструкцій не лише неефективна, але й може призвести до ще більших ускладнень. 

Загальні застереження:

  • Наявність імплантатів. Установка брекетів можлива, якщо патологія прикусу незначна, а імпланти встановлені на відстані від області корекції. В протилежному випадку натяг металевої дуги і рухливість зубного ряду призводять до дестабілізації титанового стрижня. 
  • Відсутність декількох зубів в ряду. В такому випадку конструкцію складно надійно закріпити на зубощелепному ряді. Крім того, великі беззубі дефекти все одно призведуть до рецидиву. Після лікування брекетами необхідно відразу ж імплантувати. 
  • Депульповані зуби без коронок. Якщо такі зуби просто запломбовані або відновлені композитним матеріалом, то при натягуванні металевої дуги вони можуть руйнуватися або відклеюватися брекет. 
  • Хвороби ясен і тканин пародонту. Після фіксації брекетів зуби потребують ретельного догляду. За наявності запальних захворювань слизової проблема лише посилиться. Спочатку лікар рекомендує вилікувати інфекційно-деструктивний процес. Якщо лікування гінгівіту, пародонтиту або пародонтозу було ефективним, пацієнт готовий до встановлення брекетів.

З обережністю брекет-системи встановлюють при цукровому діабеті, імунодефіцитах, органній недостатності, природній тонкості і крихкості емалі, гіперпігментації. При деяких патологіях зубощелепної системи зміна положення зубів може призвести до погіршення жувальної функції, болючості з місцях зчленування щелепних кісток через перенавантаження м’язів. 

Якість лікування брекетами напряму залежить від типу патологічного прикусу, стану емалі і віку пацієнта. Ідеально, якщо конструкції будуть встановлені в 11-14 років після прорізування постійних зубів. Тривалість корегувальної терапії в такому випадку рідко перевищує 2 роки, результат зберігається на все життя. В решті випадків носити брекети необхідно довше, є ризик рецидиву.

0 Поділись