Блог

Оголення шийки зуба: як повернути ясна назад

Зміст:

Оголення шийки зуба або рецесія ясен – патологічне зниження об’єму ясен до апексу різної протяжності. Зменшення товщини ясен призводить до збільшення чутливості емалі за рахунок оголення кореня зуба. Рецесія сприяє карієсу, розхитуванню кореня і дестабілізації зуба в ложе. Скарги хворих з рецесією ясен пов’язані не тільки з неприємними симптомами, але й зі зниженням естетики посмішки.

Такі ясна ще називають маргінальними. Зниження об’єму ясен зустрічається при ураженні пародонту. Лікування пародонтозу є комплексним і націлене на профілактику передчасної втрати зубів. Оголення шийки зуба зустрічається і при інших патологіях: флюороз, мілкий пристінок рота, тривала відсутність зубної одиниці. Деякі патології прикусу також сприяють розвитку рецесії. Що таке рецесія і чому захворювання потребує лікування – на ці та інші запитання відповідають лікарі Клініки естетичної стоматології.

Чому оголюється шийка зуба: причини і фактори ризику

Рецесія ясен відноситься до багатофакторної патології, яка стає або ж результатом основного захворювання або симптомом деяких особливостей побудови зубощелепної системи, прикусу або неадекватної гігієни ротової порожнини.

Частою причиною оголення шийки зуба є постійне травмування ясеневої лінії під час чистки зубів. Надмірне навантаження, висока жорсткість щетини, різкі рухи – все це пошкоджує ясна.

Механізм дії механічної рецесії ясен пов’язаний з пошкодженням вестибулярної пластини ікол і погіршенням кровообігу. Травми призводять до ішемічних змін, а також зменшення кісткової маси і зниження висоти ясеневої лінії.

Розвитку захворювання сприяє глибокий прикус, порушення оклюзії на окремих ділянках щелепного ряду. Це пов’язане з нерівномірним розподіленням жувального навантаження і негативним впливом на структуру маргінального періодонту. Іншими причинами, чому оголюються корені зуба, є:

 • Мілкий пристінок рота;
 • Скупченість зубів;
 • Положення зубів по типу протрузії;
 • Утворення слизово-епітеліальних тяжів;
 • Висока вуздечка язика;
 • Травми ясен коронкою;
 • Складне видалення;
 • Опіки слизових;
 • Тривала відсутність зуба.

Сприяти рецесії можуть і аутоімунні фактори, пов’язані, наприклад, з патологією дозрівання і оновлення слизових оболонок, шкірних покривів, кісткової тканини. 

Класи патологічного процесу, чому оголюються корені зубів.

Клінічну значущість має класифікація рецесії ясен за класом розвитку захворювання і ступенем дефіциту тканинної маси. Декілька основних класів:

 • 1 клас. Спостерігається дефіцит вільного краю ясен. Явні патології відсутні, в тому числі і в інтерпроксимальних відділах.
 • 2 клас. Клінічно відзначається зміщення прикріплених ясен донизу в ділянку пришийкової лінії. Візуально патології кістки, міжзубних перегородок не визначаються.
 • 3 клас. Рецесія поєднується з незначним зниженням ясеневого краю до апікальної частини зуба і ледве видимим оголенням кореня.
 • 4 клас. Зменшення кісткової тканини і ясен спостерігається навколо всього зуба, в міжзубних проміжках.

Існує класифікація за локалізацією і природою виникнення. В першому випадку оголення шийки зуба може бути локальним або великим. За фактором виникнення рецесія буває травматичною (посттравматичною), симптоматичною та фізіологічною.

Клінічна картина

Щоб розуміти характер клінічних ознак, варто враховувати деякі аспекти анатомічних особливостей. Здоровий зуб складається з трьох частин: кореневої системи, шийки, коронки. Візуально визначатись повинна тільки коронка, так як шийка прикрита яснами, а корінь розташований глибоко в альвеолярному відростку. Про рецесію ясен говорять, якщо шийка зуба оголюється і стає видимою разом з коронкою. Зазвичай оголення супроводжується наступними симптомами:

 • підвищення чутливості зубів під час їжі, чистки, пиття, при вдиханні холодного повітря;
 • потемніння видимої поверхні шийки, зуба;
 • збільшення міжзубної щілини;
 • видовження поверхні коронки – на пізніх стадіях рецесії зуби виглядають неприродно довгими;
 • кровоточивість ясен;
 • зміна відтінку і структури ясеневої лінії – тканини стають синюшно-сірими або червоними, болісні при натисканні;
 • неприємний запах з рота – виникає при гнитті їжі в утворених пародонтальних дефектах.

Апогеєм оголення шийки зуба є розхитування коронки за рахунок дестабілізації зуба в ложе. Порушення анатомії зуба призводить до судинного збіднення ясен, погіршення стану ротової порожнини, передчасної втрати зубів і утворення протяжних беззубих дефектів. Тому ніколи не можна ігноруваті лікування пародонтозу.

Оголення шийки зуба: наслідки

Лікарі Клініки естетичної стоматології рекомендують вирішувати проблему і своєчасно припиняти розвиток патологічного процесу. Якщо при регулярних гігієнічних оглядах лікар може помітити зміни і вчасно розпочати лікування, то ускладнене протікання рецесії нерідко потребує колосальних зусиль і додаткових затрат. Основними ускладненнями при оголенні шийки зуба є:

 • клиновидний дефект;
 • деформація зубного ряду;
 • гнійно-інфекційні ускладнення м’яких тканин і кістки;
 • рецидивні стоматологічні захворювання ротової порожнини;
 • генералізований карієс;
 • випадіння зубів.

Оголення прикореневої частини зуба супроводжується болючістю і постійним дискомфортом. Зменшення висоти ясен проходить постійно. Якщо рецесія вже виникла, патологічний процес зупинити самостійно вже неможливо. 

Оголилась шийка зуба: як повернути ясна назад

В сучасних стоматологічних клініках пропонують передові методи лікування пародонтиту та інших захворювань, що призвели до рецесії ясен. Лікарі не тільки усувають патологію, але й повертають яснам привабливий край, а пацієнту – красиву посмішку. Тактику лікування визначають у відповідності з провокувальним фактором:

 1. Зубний камінь. Велика кількість нальоту і зубних відкладень закономірно сприяє «просіданню» ясеневого краю. Прибрати камінь і грубі відкладення в домашніх умовах неможливо. Ми пропонуємо апаратне чищення зубів ультразвуковим скайлером. Професійна чистка сьогодні є невід’ємною частиною лікування пародонтиту. Після очищення лікар рекомендує нанесення регенерувальних і антибактеріальних мазей, використання антисептичних розчинів.
 2. Травми при чищенні зубів. Якщо причина рецесії пов’язана з відсутністю навички адекватної гігієни ротової порожнини, проводиться корекційне лікування і консультація лікаря-гігієніста. Лікар пояснює правила вибору засобів гігієни, особливості проведення процедури в домашніх умовах. Цікаво, що більше 65% відсотків пацієнтів чистять зуби неправильно.
 3. Порушення прикусу. Патології оклюзії щелепних рядів різної тяжкості часто провокують розвиток пародонтиту, карієсу і нерідко призводять до оголення шийки зуба. Грубі дефекти прикусу потребують корекції ортодонтичними конструкціями: брекет-системами, елайнерами, трейнерами.
 4. Відсутність сусідніх зубів. Відсутність будь-якої одиниці, а тим більше двох і більше зубів в щелепних рядах, призводить до руйнування здорових зубів. Важливо терміново відновити відсутній зуб. Сьогодні сучасним методом відновлення відсутнього зуба є протезування зубів на імплантатах.

Як ми бачимо, вирішити проблему рецесії допоможе тільки комбінована терапія з усуненням симптомів і основної причини патологічного опущення краю ясеневої лінії.

Як лікувати оголення шийок зубів в домашніх умовах

Спроба вирішити таку складну проблему, як оголення шийки, в домашніх умовах загрожує лише погіршенням ситуації. Тому що хронічний процес, що довго протікає, відсутній зуб або попереднє грубе видалення кореня можуть призвести до деформації ясен. Подібні зміни не дозволяють в майбутньому досягти гарної естетики в лікуванні і протезуванні зубів. Як же повернути красу посмішки? У зв’язку з цим лікарі пропонують виконати процедуру пластики ясен – гінгівопластику. Мета операції:

 • відновлення естетики ясеневого краю;
 • зупинення атрофічних процесів;
 • профілактика дестабілізації зуба і випадіння одиниці. 

Гінгівопластика являє собою клаптеву операцію, яка виконується під місцевим знеболенням і в одне відвідування. В ході маніпуляції відбувається висічення клаптя з піднебінного простору: лікар переносить його в ділянку атрофічних змін. Рана ушивається, накладається пов’язка.

При незначному дефекті ясен хірург робить декілька надрізів (два вертикальних і два горизонтальних «ялинкою») і трохи зміщує отриманий клапоть шляхом переносу назад. Після операції відновлена ділянка виглядає акуратно. Тривалість операції – 60-65 хвилин.

Спеціалісти Клініки естетичної стоматології попереджають, що вилікувати рецесію ясен самостійно або народними методами неможливо. Відомі методи можуть лише трохи позбавити від неприємної симптоматики. Через деякий час захворювання знову рецидивує. Не займайтесь самолікуванням, звертайтесь до спеціалістів.

Оголення шийки зуба відбувається з різних причин. У всіх випадках атрофія ясен і збільшення контактної поверхні коронки зуба – це не нормально і не красиво. Прогноз при своєчасному лікуванні і усуненні провокувальних факторів гарний. Ігнорування терапії рано чи пізно призводить до втрати зубів і поширення дистрофічних змін по всій довжині щелепної дуги.

0 Поділись