Блог

Як прибрати щілину між зубами: методи лікування

Зміст:

Наявність проміжку між зубами (частіше між передніми) для когось є своєрідною родзинкою у зовнішності, а для інших – своєрідним тригером для розвитку комплексів. В медичній термінології щілина між зубами називається діастемою. Це явище може мати вроджену природу або проявлятися в процесі зміни молочних зубів на постійні (фізіологічна діастема). Якщо ця особливість викликає у людини дискомфорт і невпевненість в собі, то у неї завжди є можливість звернутися до стоматолога або в спеціалізовані клініки. Там Вам зможуть виконати професійне лікування діастеми брекетами або іншими альтернативними методами (за показаннями).

Види діастем

В стоматології виділяють такі різновиди проміжків між зубами:

 1. Справжня діастема. Мова йде про формування широкого проміжку між зубами в момент зміни молочних зубів на корінні і після формування прикусу. Усунути справжню діастему самостійно в домашніх умовах неможливо.
 2. Несправжня діастема. Це явище не є рідкістю серед дітей. Проміжок між молочними зубами може зникнути самостійно після прорізування корінних зубів.

За характером зміщення зубів існує окрема класифікація. Виділяють такі різновиди діастем:

 1. З медіальним нахилом. Цей різновид дефекту є найскладнішим, оскільки для нього характерне зміщення зубів до їх кореневої частини.
 2. З корпусним латеральним зміщенням зубів. В даному випадку положення змінює не лише коронкова, але й коренева частина зуба.
 3. З латеральним відхиленням. Відбувається розходження коронкової частини зубів, при цьому корені знаходяться паралельно один одному.

Щілина між зубами може бути асиметричною, коли спостерігається різна форма різців, при цьому один з них може відхилятися в сторону. При симетричній діастемі міжзубна щілина розташована центрально. Широка міжзубна щілина спостерігається у кожної 5 людини. В середньому, ширина проміжку між зубами складає від 2 до 6 мм. Рідше цей показник досягає 10 мм.

Не варто плутати термін діастема і трема. Останній термін також означає наявність міжзубної щілини, але при цьому трема може формуватися між будь-якими зубами в ряді.

Причини появи щілин між зубами

Спровокувати появу діастеми між зубами можуть такі фактори:

 • низьке прикріплення вуздечки губ;
 • запальні захворювання ясен;
 • патологічно маленькі зуби (мікродентія);
 • травматичне пошкодження передніх зубів;
 • запізніле формування зубощелепного апарату, затримка прорізування різців;
 • спадкова схильність;
 • пізнє прорізування корінних зубів.

Ускладнення діастеми

Вроджена або набута діастема може потягнути за собою ряд таких ускладнень:

 • психологічний дискомфорт, поява комплексів, соціальна дезадаптація;
 • зміна прикусу;
 • естетична недосконалість посмішки;
 • порушення дикції;
 • підвищення ризику розвитку пародонтиту і каріозного ураження зубів між якими присутня щілина.

Всупереч розмовам про особливу родзинку у зовнішності, спеціалісти можуть допомогти позбутися діастеми. З цією метою використовуються лише професійні методи.

Навіть досвідчений спеціаліст не може спрогнозувати потенціал до прогресування діастеми. Міжзубна щілина може бути не яскраво вираженою і зберігати свою ширину впродовж всього життя. За менш сприятливого сценарію міжзубна щілина буде стрімко збільшуватися, посилюючи зовнішній дефект.

Методи усунення міжзубної щілини

Можливості сучасної стоматології дозволяють підібрати ефективне лікування, яке усуне діастему назавжди. Професійна корекція щілини між зубами може зайняти як декілька процедур, так і до 2-х років.

Ортодонтичні конструкції

Для корекції міжзубного проміжку частіше за все використовуються брекет-системи. Даний перевірений метод лікування довів свою ефективність для відновлення нормального положення зубів в зубному ряді. Максимальний ефект від застосування брекет-систем спостерігається у неповнолітніх пацієнтів, оскільки в них ще не сформувався зубощелепний апарат. Брекети довели свою результативність і у відношенні дорослих пацієнтів, але на корекцію діастеми у дорослому віці йде більше часу.

Такий метод корекції повністю безпечний, але досягнути бажаного результату можна лише за умови безперервного носіння брекетів впродовж визначеного часу. Для корекції діастеми та інших дефектів розміщення зубів використовуються самолігуючі і лігатурні брекет-системи. З врахуванням місця встановлення використовуються лінгвальні і вестибулярні брекети. Також ці ортодонтичні конструкції класифікуються за матеріалом виготовлення на металеві, сапфірові, керамічні і комбіновані вироби. З точки зору естетичності, лідерами є керамічні системи, так як за зовнішнім виглядом вони максимально наближені до справжньої зубної емалі.

Крім брекет-систем, для усунення зубної щілини використовується косметична реставрація, яка передбачає використання прямих (композитних) вінірів, що виготовляються безпосередньо в кабінеті з композиту, який твердне під впливом світла. Ортопедична методика усунення діастеми включає в себе використання металокерамічних, цільнокерамічних коронок або керамічних вінірів.

Якщо причиною появи міжзубної щілини є аномальне розташування вуздечки губи, то додатково проводиться хірургічне втручання з метою пластики вуздечки. В якості альтернативи брекетам ортодонти застосовують пластинки (в дитячому віці).

Вартість лікування діастеми

Ціна професійної корекції міжзубної щілини залежить від обраного типу лікування. Якщо перевага була віддана брекет-системам, то вартість такого лікування буде залежати від різновиду брекетів, матеріалу їх виготовлення і типу кріплення. Вплив на вартість має ступінь виразності діастеми і необхідність у проведенні додаткових лікувальних маніпуляцій.

Прогноз і профілактика

Даний дефект розповсюджений всюди і зустрічається у людей різного віку, незалежно від статі. Не дивлячись на це, підхід до лікування індивідуальний до кожного пацієнта, так як всі клінічні випадки мають свої особливості і нюанси. Професійне лікування діастеми гарантує сприятливий результат і отримання необхідного естетичного результату. При використанні брекетів, сам пацієнт може спостерігати за планомірним зменшенням міжзубного проміжку і відновленням нормального положення зубів у ряді.

Інші перераховані методи лікування не передбачають серйозні часові витрати і дозволяють позбутися дефекту за декілька візитів до стоматолога. Специфічної профілактики діастеми не існує, але кожна людина може намагатися уникати травматичного пошкодження зубів і своєчасно лікувати запальні захворювання ротової порожнини.

0 Поділись