facebook
123123
Посміхнисьсвоємууспіху
Посміхнисьсвоємууспіху
Patient Service Patient Service
print_header

fsd

Протезування обох щелеп при повній адентії

Опис клінічного випадку.

Резюме.

У цій статті описана методика гвинтової фіксації тимчасового протеза відразу після встановлення імплантатів при повній адентії нижньої щелепи з наступним протезуванням постійною ортопедичною конструкцією.

Довгострокові дослідження доводять ефективність реабілітації пацієнтів з повною адентією щелепи за допомогою імплантатів. Існує ряд протоколів усунення адентії верхньої та нижньої щелеп із зазначенням кількості імплантатів конструкції та фіксації тимчасового і остаточного протеза. Запропоновано декілька методик негайного протезування на імплантатах. У цій статті описана методика негайного навантаження імплантатів за допомогою тимчасового протеза на гвинтовий фіксації. Протезування повної беззубої щелепи з негайним оклюзійним  навантаженням дає незаперечні переваги. У день операції пацієнт зможе повернутися додому з зубами, які виглядають і функціонують нормально. Скорочується кількість наступних процедур. У ясен є час сформуватися, і постійний протез буде краще адаптований до м'яких тканин. Клінічне спостереження. 57-річна пацієнтка звернулася з проханням про виготовлення незнімного зубного протеза на нижній щелепі з опорою на імплантати. Об'єктивно спостерігалася значна атрофія альвеолярного гребеня, (фото 1 див. нижче).

Задовільна фіксація повного знімного протеза не видавалася можливою. Після установки діагностичних моделей в артикуляр провели воскове моделювання. Воскову модель використовували для оцінки оклюзії, естетичних параметрів і взаємини зубів і альвеолярного гребеня (ясенного контуру). Також було проведено панорамне рентгенологічне дослідження, визначена товщина альвеолярного гребеня і товщина слизової.
 
Були враховані наступні показання з протезування повної беззубою щелепи з негайним оклюзійним навантаженням за програмою DIEM (3i):

1. Адекватна якість кістки (3-й тип і вище).

2. Висота кістки не менше 12 мм, що дозволить встановити імплантат довжиною мінімум 10 мм.

3. Товщина кістки не менше 6 мм, для встановлення імплантату діаметром мінімум 4 мм.

4. Адекватна кривизна дуги і відстані між ментальними отворами, що дозволить створити правильне мезіо-дистальне співвідношення протеза з консолями і оклюзією на першому молярі. 

Визначення мезіо-дистального співвідношення (рис. 1 див. нижче):
  • мезіо-дистальне співвідношення - це максимальна довжина консолі протеза від найбільш дистального імплантату до дистального краю протеза;
  • для визначення ми заміряли відстань між двома паралельними прямими.
Перша з них проводиться за язиковим краєм дистальних імплантатів, а друга по центру фронтального імплантату: після чого отриманий результат помножили на 1,5, максимальна довжина консолі у пацієнта склала 13,5 мм. Попередньо був виготовлений тимчасовий протез, краї протеза були обрізані так, щоб відстань від найбільш дистального імплантату до дистального краю протеза становило 13 мм (фото 2 див. нижче). З прозорої пластмаси виготовили хірургічний шаблон, дублюючи знімний протез. У хірургічному шаблоні просвердлили напрямні отвори для розташування 5 імплантатів, розподіливши їх у фронтальній ділянці від лівого 1-го премоляра до правого 1-го міжпремолярау між ментальними отворами, (фото 3 див. нижче).
 
Для фіксації оклюзійного положення на жувальну поверхню зубів нанесли матеріал для реєстрації прикусу і дали пацієнту максимально зімкнути щелепи та повторили вищеперелічену маніпуляцію для хірургічного шаблону. Після розрізу по гребеню, візуалізації ментальних отворів на альвеолярному гребені кулястим бором відзначили положення нижньощелепного нерва. Орієнтуючись на положення ментального отвору, встановили хірургічний шаблон у роті, намітили розташування імплантатів, просвердлили отвори під імплантати, згідно з протоколом, і впровадили імплантати Osseotite діаметром 4 мм і довжиною 11,5 мм із зусиллям на закручування 20 Н/см. Всі п'ять імплантатів стабільно стояли в кістці. Після, встановили абатменти IOL і закрутили за допомогою динамометричної викрутки із зусиллям 20 Н/см, навколо яких ушили слизисто-надкістний клапоть вузловими швами, використовуючи шовний матеріал, що розсмоктується.
 
Для поділу хірургічної та протетичної областей встановили роббердам. Заповнили фронтальну частину тимчасового протеза базовим відбитковим матеріалом, зіставили нижній протез з верхнім, використовуючи відбитки для реєстрації прикусу, та дали пацієнту закрити рота, щоб усередині тимчасового протезу відобразилися абатменти IOL. Просвердлили отвори в тимчасовому протезі в області розташування абатментів (фото 4 див. нижче). Встановили тимчасові циліндри IOL на абатменти і зафіксували їх гвинтами Gold-Tite. (фото 5 див. нижче). Нанесли  самотвердіючу пластмасу в протез, помістили його в ротову порожнину, дали пацієнтові закрити рота з реєстраційними відбитками. Після полімеризації пластмаси, використовуючи твердосплавний поперечно-ріжучий бор, підігнали висоту циліндрів до рівня протеза з язикової сторони (фото 6 див. нижче). Видалили надлишки пластмаси з внутрішньої та зовнішньої поверхонь протеза (фото 7 див. нижче). Підігнали оклюзію, використовуючи папір артикуляції, мінімізуючи латеральні навантаження. Відполірували протез. Наділи протез на абатменти IOL і зафіксували гвинтами Gold-Tite із зусиллям 10 Н/см. Над фіксуючими гвинтами помістили захисний матеріал, закрили отвори пластмасою і відполірували, (фото 8 див. нижче). Пояснили пацієнтові правила гігієни та догляду за тимчасовим протезом.
 
Після закінчення 12-ти тижнів приступили до виготовлення постійної ортопедичної конструкції. Після зняття тимчасової конструкції  добре видно адаптовані м'які тканини (фото 9 див. нижче). На рентгені видно інтегровані імплантати (фото 10 см. нижче). До абатментів IOL гвинтами зафіксували випалювані абатменти і отримали зліпок асиліконовою зліпочною масою за допомогою індивідуальної ложки. У зліпочні елементи вгвинтили аналоги опорних частин імплантатів. На верхню щелепу встановлена ортопедична лицьова дуга SAM і отримано зліпок. За допомогою воскового валика зареєстрували висоту центральної оклюзії. Виготовлення проводили в артикуляторі SAM.
 
Одним з обов'язкових умов для хорошого функціонування імплантатів є точність виготовлення зубного протезу. Мезо- і супраструктури, встановлені на імплантати з напругою призводять до болю, втрати кісткової тканини і втрати остеоінтеграції. Неточне прилягання мезо- і супраструктури до остоінтегрованих імплантатів можна визначити різними способами.
 
Ми використовували два методи:

1. Для оцінки точності прилягання застосовували силіконовий матеріал спочатку на моделі, а потім в ротовій порожнині.

2. Металевий каркас зафіксували одним гвинтом біля зовнішнього краю конструкції до аналогу імплантату і до абатменти IOL в ротовій порожнині (Шеффілд-тест). При цьому був відсутній зазір між мезоструктурою, аналогом і абатментом IOL (фото 11-12 см. нижче).

Металева супраструктура була доповнена керамікою з відновленням червоно-білої естетики. Протез зафіксували гвинтами в ротовій порожнині гвинтами Gold-Tite із зусиллям 10 Н/см, перевірили оклюзію, використовуючи артикуляційний  папір. Над фіксуючими гвинтами помістили захисний матеріал, закрили отвори композитним матеріалом і заполірували (фото 13, 14, 15 див. нижче). Пояснили пацієнтові правила гігієни та догляду за постійною ортопедичною конструкцією.
 
Зубний протез відповідав наступним вимогам:

1. Забезпечував гарну можливість проведення гігієни ротової порожнини.

2. Відрізнявся високими функціональними якостями.

3. Мав хорошу естетику.

4. Забезпечував відмінну фонетику.

На даний момент пацієнт відчуває соціальний комфорт і задоволення.
 
Головний лікар. «Клініка естетичної стоматології»
Дуда В.В.