Блог

Реставрація зубів

Зміст:

Реставрація зубів – це метод їх відновлення різними матеріалами (вінірами, вкладками, люмінірами, коронками), збереження від повного руйнування. Можна приховати невеликі дефекти (сколи, тріщини), вирівняти розмір і форму, зробити зуби білосніжними. В результаті їх буде не відрізнити від здорових.

Естетична реставрація зубів

Естетичну реставрацію називають художньою. Це складний процес, який дозволяє за допомогою різних матеріалів імітувати здорові зуби. Відновлюють їх форму, білосніжний колір і прозорість. Переваги естетичної реставрації:

 • Повне відновлення. Виправляють або приховують дрібні дефекти.
 • Розмаїття матеріалів. Для реставрації здебільшого використовують вініри, вкладки, світлозатверджуючі пломби, люмініри, коронки. Їх підбирають в залежності від конкретної проблеми.
 • Не потрібно робити обточку сусідніх зубів.
 • Швидкість реставрації. Частіше за все для цього достатньо 1-3 візитів.
 • Довго слугують. Відновлені зуби слугують 7-10 років. Для збільшення цього терміну їх можна підкоригувати.

Показання для художньої реставрації зубів:

 • неправильний прикус;
 • захворювання, які призводять до руйнування зубів;
 • вроджена деформація зубів або їх неправильне розташування;
 • відбілювання жовтої емалі;
 • пошкодження зубів під час травми;
 • усунення щілин.

Реставрацію виконують, якщо відколовся зуб, потрібно замінити пломби, вирівняти край.

Види реставрації

Види

Особливості, переваги методу

ПрямаДля нього використовують світлозатверджуючі матеріали (фотополімери). Відновлення виконує стоматолог-терапевт.
Реставрацію проводять в декілька етапів в стоматологічному кабінеті за один сеанс.

НепрямаМетод використовують для корекції довжини зуба, нахилу і форми, маскування широких проміжків. Непряма реставрація допомагає відновити зуби при значному руйнуванні, повернути жувальну функцію і красиву посмішку. Відновлення проводять стоматолог-ортопед і зубний технік. Для цього методу потрібна лабораторія. Спочатку роблять відбиток зуба, по ньому виготовляють вкладку за допомогою спеціальних цементів.

Види реставрації:

Вініри. Допомагають замаскувати сколи, щілини, дрібні дефекти, неправильний нахил. Але потрібна незначна обточка зуба.

Вкладки/накладки. Їх встановлюють в зруйнованій частині зуба, якщо неможливо встановити звичайну пломбу. Керамічні вкладки ідеально імітують натуральний зуб. Їх використовують для реставрації переднього ряду.

Люмініри. Це пластинки, які маскують плями, щілини між зубами, тріщини і потемніння емалі. На відміну від вкладок обточування живих тканин не потрібне.

Коронки. Їх обирають для реставрації сильно зруйнованих зубів, якщо не можна встановити інші конструкції.

Коронки можуть бути з металу, керамічними або поєднувати обидва матеріали. Але потрібна обточка зуба. Матеріал обирають в залежності від проблеми. Для реставрації потрібно більше одного візиту до стоматолога.

Відносні протипоказання – бруксизм, постійне стирання через неправильний прикус, карієс. Але реставрацію можна проводити після усунення проблем.

Естетична реставрація передніх зубів

Для вирівнювання поверхні зубів, усунення між ними проміжків, відновлення форми, кольору використовують метод прямої реставрації. Лікар усуває невеликі дефекти за 1-1,5 години без спеціальної лабораторії. Це головна перевага методу. За один сеанс можуть відновити до шести зубів.

Проведення реставрації

Вид

Етапи

ПрямаПідготовчий. Очищують і полірують спеціальними пастами і нейлоновими щітками. Підбирають композитний матеріал. Вводять анестетик.
Підготовка зуба. Висвердлюють уражені карієсом ділянки. Старі пломби видаляють.
Ізоляція зуба від вологи. Вона погано впливає на композитні матеріали. Вологу прибирають кофердамом, ватними валиками.
Моделювання. Підбирають потрібну форму, роблять відбиток. Моделювання роблять фотополімерними матеріалами. Його наносять шарами, щоб зуб виглядав природно.
Заключний. Відбувається остаточне моделювання, шліфування і поліровка зуба.

НепрямаСпочатку оцінюють стан зубів, уточнюють ціль реставрації, за необхідності роблять відбиток.
Потім:
визначаються з кольором вініру, коронки;
обточують зуб;
знімають відбиток;
виготовляють тимчасовий вінір, приміряють, коригують;
в лабораторії готують постійні протези.
Заключний етап – прикріплення їх спеціальним складом. 

Естетична реставрація спрямована на покращення зовнішнього вигляду зубів. При цьому вони не відрізняються від натуральних навіть за кольором.

Реставрація фронтальних зубів

Що таке реставрація фронтальної групи – це відновлення зубів верхньої і нижньої щелепи (центральних, бокових і кликів, які видимі при посмішці). Тому матеріали для них обирають більш ретельно – за прозорістю, кольором. В основному використовують світлозатверджуючі пломби, вініри і коронки.

Вони повинні бути без дефекту усадки, сумісні з тканинами, стійки до слини і естетичні. Додатково використовують дентальні фарби. Вони допомагають відтворити найбільш дрібні деталі, надати зубам природний колір. Для дітей використовують коронки із діоксиду цирконію або металеві.

Показанням до відновлення фронтальних зубів стає часткове/повне руйнування, сколи, аномальна форма або різні дефекти. Реставрацію можуть виконувати двома способами. Прямий метод дозволяє виправити дефекти за 1 відвідування. Для непрямого потрібно відвідати стоматолога декілька разів. Схема виконання реставрації стандартна.

Відновлення виконують за допомогою силіконового відбитку, який формують до підготовки зуба. Операція схожа з непрямим методом. Але силікон використовують як шаблон для колишньої форми зуба. Такий метод підходить, якщо цілісність емалі не порушена і немає руйнувань у вигляді порожнин.

Для відновлення фронтальних зубів є ряд протипоказань:

 • інфекційний процес в кореневій частині (реставрація можлива лише після лікування);
 • надмірна рухливість зубів;
 • обширне руйнування коронкової частини;
 • тріщина в корені або його злам.

Деякі протипоказання – відносні, відновлення проводять після усунення основної проблеми.

Скільки тримається реставрація зубів

Термін, впродовж якого слугують відреставровані зуби, залежить від конкретного виду, матеріалів. В середньому він складає:

 • для пломб – 10-20 років;
 • для люмінірів – 10-15 років;
 • для вінірів – 15-20 років;
 • для коронок, накладок – 15-25 років.

Якщо дотримуватися всіх рекомендацій лікаря, гігієни порожнини рота, відмовитися від паління, то термін служби відреставрованих зубів не буде скорочуватися.

Перед реставрацією проводять огляд, чистку і лікування зубів. Якщо цього не зробити, то вони можуть почати боліти під маскуючими композитними матеріалами. Тоді доведеться розкривати їх і займатися лікуванням. Подальша реставрація може обійтися дорожче.

0 Поділись