Блог

Реставрація зубів: види і рекомендації (2022)

Зміст:

Реставрація зубів – метод відновлення форми і функціональності зубів при їх частковому руйнуванні. Художня реставрація потребує особливих навичок і великого досвіду від стоматолога. В клініці естетичної стоматології працюють тільки спеціалісти високого рівня, використовують передове обладнання.

Стоматологи в щоденній практиці застосовують найновіші технології для створення ідеальної посмішки, які акцентовані не тільки не естетиці, але і високій міцності, довговічності матеріалів. Сучасні методи дозволяють досягти миттєвих результатів і є прекрасною альтернативою дороговартісним радикальним способам корекції зубного ряду.

Способи відновлення зубів

Говорячи про естетичну реставрацію в терапевтичній стоматології, принципово виділяють два методи відновлення зубів: прямий і непрямий методи. В першому випадку передбачається нарощування коронкової частини зуба композитами, що тверднуть під дією світла прямо в порожнині рота пацієнта. В другому використовують спеціальні конструкції, які створюють за індивідуальними відбиткам в лабораторних умовах. Непряма реставрація містить такі методи відновлення, як куксові вкладки, вініри, коронки та інші.

Пряма реставрація зубів: як це?

Реставрація зуба прямим способом проводиться в порожнині рота пацієнта за одне відвідування. Методика застосовується, переважно, у відношенні фронтальних різців та інших зубів з мінімальним жувальним навантаженням. Для досягнення високих естетичних результатів і практичності лікар повинен володіти певним досвідом. Саме оптимальний вибір методів роботи, матеріалів і адекватна оцінка при визначенні способу відновленні цілісності зуба забезпечує очікуваний результат.

Успіх реставрації досягається шляхом накладення композитного матеріалу з наступним виготовленням вінірної пластини, адгезивних конструкцій та інших форм. Пряма реставрація дозволяє відновити частково втрачені зуби, розташовані по лінії посмішки. Частіше всього для відновлення цілісності зуба використовують фотополімери. 

Пряма реставрація підходить не тільки для лікування уражених зубів, але і для здорових з тріщинами, нерівностями, великими міжзубними перегородками та іншими дефектами зубної емалі.

Інноваційні підходи дозволяють відновити зуб, навіть якщо коронкова частина зруйнована більше, ніж на 1/3. Важливою умовою в цьому випадку є збереження зубного кореню і відсутність патологій ясеневої тканини в ділянці реставрації. Завдяки методу прямої художньої реставрації можна не тільки усунути дефекти емалі, але і трохи скоректувати положення зуба в ряду.

Як відбувається пряма реставрація зубів?

Процедура здійснюється якісними матеріалами, що тверднуть під дією світла і профільним лікарем-терапевтом за одне відвідування. Процес відновлення зуба містить декілька основних етапів:

 • Підготовка – гігієнічна чистка зубів, підбір кольору полімеру, введення анестезії;
 • Препарування осередку ураження або дефекту в межах здорових тканин;
 • Ізоляція реставрованого зуба від інших зубів, слини під час маніпуляції кофердамом;
 • Фіксація штифта з максимальною прозорістю зі склововолокна (за необхідності);
 • Моделювання коронкової частини зуба шляхом пошарового нанесення композитного матеріалу;
 • Шліфування і полірування нового зуба.

Естетична реставрація передніх різців здійснюється різноманітними ортопедичними і терапевтичними методами. Прямі вініри з композитних матеріалів мінімізують час перебування у стоматолога, забезпечують високу естетику і функціональність зубних одиниць, відрізняються доступною вартістю і підходять багатьом пацієнтам. Обов’язкова умова успішної реставрації – дотримання всіх умов підготовки і правил роботи з пломбами, що тверднуть під дією світла.

Переваги і недоліки

Пряма реставрація зубів в одне відвідування має цілий ряд переваг:

 • Швидкість відновлення зуба;
 • Можливість провести реставрацію відразу декількох одиниць в зубних рядах;
 • Відмінна естетика і міцність;
 • Тривалий термін експлуатації;
 • Можливість виправити деякі дефекти зубної емалі.

Метод відновлення зубів має і деякі особливості. Наприклад, тривале знаходження в кріслі стоматолога. Або можлива необхідність рішення супутніх задач, які виникають при складних клінічних ситуаціях.

Після відновлення цілісності зуба важливо дотримуватись ретельної гігієни порожнини рота, проводить професійну чистку зубів не рідше 2 разів на рік. Нерідко зустрічається потемніння кольору реставрованої одиниці.

Що в себе вміщує непряма реставрація?

Непрямий метод або встановлення спеціальної вкладки являє собою один із способів мікропротезування. Метод рекомендований, якщо пломбу ставити пізно через значне руйнування зуба, а коронку рано – при збереженості кореневої системи. Виріб виготовляють за індивідуальними відбитками.

Вкладки бувають двох видів:

 1. Класичні – звичайні конструкції заміщують частину коронкової частини зуба.
 2. Куксові – заміщають не тільки коронку, але і частину кореневого фрагменту.

При сильному руйнуванні вкладка заміщує аналог традиційного штифта. Класичні або куксові вкладки виготовляють з композиту, пресованої кераміки, цирконію, фарфору. Для максимальної точності мікропротезу, лікар знімає відбиток не тільки зі зруйнованого зуба, але і з іншої щелепи.

Встановлення коронок 

При сильному руйнуванні коронкової частини зуба або його кореня лише художньої реставрації недостатньо. В цьому випадку виконують протезування однією коронкою або мостоподібною конструкцією на куксовій вкладці або імпланті. При необхідності відновлення передніх зубів потрібно приділити велику увагу естетиці. Саме з цієї причини пацієнти частіше обирають керамічні коронки в якості основи і облицювання у вигляді високоестетичних матеріалів. Такі коронки відрізняються зносостійкістю, зуб можна відновити прямим способом. Термін експлуатації керамічних коронок досягає 10-15 років.

Металокераміка

Металокераміка – найбільш поширений матеріал для виготовлення, що відрізняється високою візуальною привабливістю, міцністю і доступністю. Металокерамічна коронка основана на каркасі з металу, а сам виріб покритий керамічною глазур’ю.

Недоліком конструкції є можливість потемніння протеза через металеву основу, що виступає через емаль. Крім того, не завжди вдається досягти надійного прилягання металевої основи до тканини ясен. Тим не менш, коронки з металокераміки для відновлення цілісності зубного ряду вибирають частіше за все завдяки міцності і доступній вартості.

Кераміка

Коронки з цільної кераміки максимально естетичні через напівпрозору структуру, котра створюється пошаровим нанесенням керамічної глазурі. Такі вироби дещо поступаються міцністю коронкам з металокераміки, але мають високі показники схожості зі справжніми зубами. Або навіть перевершують їх по більш природному блиску.

Сьогодні на ринку є якісні вироби з пресованої керамічної маси E-max, виготовлені з використанням сучасних технологій CAD/CAM. Термін служби таких конструкцій більше 15 років. Напівпрозорість, міцність і візуальна природність роблять протези популярними серед пацієнтів.

Цирконій

Коронки з цирконію відповідають сучасним критеріям якості та краси. Цирконієві вироби міцні, естетичні, з терміном служби більше 15 років. Одна конструкція може бути зафіксована на частину коронкової частини зуба, що залишилась або на скловолоконний штифт. Іноді цирконієву коронку фіксують на куксову вкладку за умови повного руйнування зубної одиниці. Якщо корінь відсутній або підлягає видаленню, то коронки встановлюють на імплантат.

Імплантування

Імплантація – це інноваційний метод відновлення зубного ряду, який представляє собою вживлення в кісткову тканину титанового імпланта. Стрижень імітує власний корінь зуба. В подальшому на нього встановлюють абатмент і коронку або мостоподібний протез. Сучасні методи імплантації ідеально підходять навіть пацієнтам з повною адентією.

Імплантаційні системи забезпечують надійне протезування незнімними або умовно-знімними протезами. Виробники обіцяють довічну гарантію на свої вироби.

Встановлення вінірів

Вініри – естетичні накладки на зуби при видимих пошкодженнях емалі: відколах, жовтизні, мікротріщинах та інших дефектах. Крім того, вініри або більш тонкі люмініри дозволяють вирішити проблему легкої кривизни зубів. Керамічні накладки виготовляють за індивідуальними відбитками в лабораторії. Термін виготовлення – в інтервалі 5-14 днів. Люмініри виготовляють значно довше.

Вініри вирішують цілий комплекс проблем, пов’язаних з недостатньою привабливістю посмішки або бажанням косметичних покращень зовнішнього вигляду зубного ряду. Крім керамічних накладок, вініри можуть бути з композитного матеріалу. В цьому випадку поверхню зуба покривають пошарово прямо в роті пацієнта. По суті, метод вінірингу композитним матеріалом – той самий прямий спосіб художньої реставрації, але тільки з абсолютним перекриттям зовнішньої поверхні емалі.

Художня реставрація зубів – популярний метод відновлення зубного ряду в Києві. В клініці естетичної стоматології пропонують інноваційні рішення, допомагають пацієнтам підібрати ідеальний спосіб корекції. Вкладення в красу посмішки – це не тільки зовнішня естетика. Красива посмішка – це здоров’я і впевненість у собі.

0 Поділись