Блог

Пародонтоз: загальноклінічні аспекти, симптоми, діагностика і тактика лікування

Зміст:

Пародонтоз – це запалення тканин, що оточують зуби, спровоковане склерозуванням судин, нестачею живлення і кисню в кореневій системі зубів. Патологія розвивається повільно, характеризується хронічним протіканням, поступово залучає в деструктивний процес всі тканини пародонту: волокна пародонту, кісток і ясен. Говорячи про пародонтоз, необхідно розуміти його як генералізований пародонтит. Відсутність лікування призводить до руйнування м’язово-зв’язкового апарату між коренем і ясеневим ложем, розхитування і випадіння зуба.

Атрофія пародонта характеризується незворотнім руйнуванням єдності між альвеолярним відростком і зубом, неприємними симптомами: болем в яснах, рухливістю зубів, неприємним запахом з рота. Пацієнтам необхідна консультація лікаря-пародонтолога та гігієніста. Що таке пародонтоз і як з ним впоратись розповідають спеціалісти клініки естетичної стоматології в Києві.

Механізми розвитку і причини

Механізм розвитку і патогенез пародонтозу зумовлений порушенням кровообігу в тканині ясен. Таким чином, пародонт не отримує необхідну кількість кисню, живильних речовин та мінералів. Сьогодні пародонтоз реєструють у 10-11% пацієнтів, що звернулися за допомогою до лікаря при захворюванні ясен.

Основна причина пародонтиту полягає в активності патогенної мікрофлори, яка накопичується в зубному нальоті. Емаль стає рихлою, пористою. Якщо зубний наліт не очищується і проникає глибше, відбувається розшарування зубоясеневого з’єднання, зуб розхитується і випадає. До пародонтозу схильні люди з серцево-судинними патологіями, ендокринними порушеннями, розладом метаболічних процесів, патологіями органів ШКТ.

Крім бактеріального фактору, в патогенезі прослідковується роль вікових змін і аномалії розвитку зубощелепної системи в цілому. При патологіях прикусу пародонтоз зустрічається дещо частіше.

Клінічні прояви

Симптоми пародонтозу розвиваються поступово, що ускладнює ранню діагностику. В міру розвитку патологічного процесу відбувається зменшення міжзубних перегородок, з’являються наступні ознаки:

 • Печіння і біль в яснах;
 • Кровоточивість;
 • Гіперчутливість ясен під час їжі;
 • Неприємний запах з рота, який відчувається впродовж всього дня.

Ясна стають білуватими через зменшення кровопостачання, шийка зуба оголюється. На пізній стадії шийка виступає над яснами майже на 3-5 мм. Зуби розхитуються, ламаються, стають рухливими і випадають. Клініцисти виділяють декілька основних стадій патологічного процесу:

 • I стадія. Характеризується безсимптомним протіканням, однак зміни в тканині ясен вже відбуваються.
 • II стадія. Відбувається зменшення міжзубних проміжків, застрягання їжі, необхідне більш ретельне очищення для відчуття комфорту. Ясна починають боліти, з’являється свербіж.
 • III стадія. Апікальна частина зуба і оголені ділянки шийки руйнуються, патологія стає незворотною. Кровоточивість з’являється не лише при чистці зубів, але і під час їжі. На яснах з’являються гнійні осередки. Зуби руйнуються і починають випадати.

На останній стадії може допомогти хірургічне лікування у вигляді шинування, встановлення спеціального каркаса для утримання зубів в ложе. Однак, не завжди ці методи допомагають зберегти власні зуби. В більшості випадків пацієнти потребують видалення зубів з подальшою імплантацією і протезуванням.

Діагностика

Діагностика пародонтозу рідко залишає сумніви. З метою виявлення і диференціації кінцевого діагнозу необхідний візуальний огляд з використанням пародонтального зонда та панорамний знімок. Під час візуального огляду відмічається втрата тканин від 1/3 до 2/3.

Ускладнення

Сам по собі пародонтоз вже є ускладненням, він характеризується ураженням майже всіх тканин пародонту і поширюється на всю щелепу. Клінічний стан призводить до ряду інших негативних наслідків:

 • Остеомієліт кісток щелепно-лицьового апарату;
 • Виразково-ерозивний гінгівіт;
 • Періодонтит, періостит;
 • Альвеолярна піорея – гноєтеча з лунок щелепи;
 • Ретроградний пульпіт;
 • Генералізований карієс;
 • Лімфаденіт.

Ускладнення можливі і зі сторони органів ШКТ. Бактерії проникають у шлунок зі слиною. Відокремлюваний гній може проникати в різні органи і системи з рухом крові. За результатами дослідів, було достеменно підтверджено, що якщо справа дійшла до випадіння зубів від пародонтозу, то патологічний процес вже встиг завдати незворотної шкоди організму. Пародонтоз викликає ускладнення не тільки зі сторони зубощелепної системи, але і завдає наслідків, що загрожують життю.

Тактика лікування

Лікування пародонтозу індивідуальне і залежить від стадії патологічного процесу. На ранній стадії з безсимптомним протіканням достатньо консервативного лікування, гігієнічної чистки емалі і пародонтальних кишень, масажу ясен для стимуляції кровообігу. Курс лікування довготривалий.

Крім того, лікування пародонтозу на ранній стадії спрямоване не тільки на непоширення симптомів, але і усунення причини розвитку атрофії тканини ясен. Загальний алгоритм лікування містить:

 • Професійну чистку емалі ультразвуковим скелером;
 • Лікування карієсу, видалення коренів зруйнованих зубів;
 • Видалення зубів, що не підлягають лікуванню;
 • Шинування – укріплення структури коренів спеціальними кріпильними елементами;
 • Ін’єкційне введення гіалуронової кислоти;
 • Медикаментозну терапію: гормональні, протизапальні, регенераційні, обезболювальні, кровоспинні засоби та антибіотики.

Обов’язково призначають вітамінно-мінеральні комплекси. При виявленні істинної причини медикаментозна терапія націлена на попередження рецидиву і подальшого розвитку патології.

Антибіотикотерапія впливає на весь організм, попереджує розвиток віддалених інфекційних осередків, абсцес, сепсис, остеомієліт та інші гнійні процеси. Антибіотики широкого спектру дії активні у відношенні багатьох грампозитивних і грамнегативних бактерій.

Разом з антибіотиками показана місцева терапія: полоскання ротової порожнини хлоргексидином на водяній основі, фурациліном, йодинолом, мазі та гелі з антисептичною і регенерувальною діями.

Ін’єкційне лікування

Уколи в тканини пародонту і ясен – це ефективний метод лікування пародонтозу з широким спектром дії. Найчастіше в тканину ясен вводять наступні препарати:

 • Біогенні стимулятори;
 • Гіалуронова кислота;
 • Екстракт алое;
 • Нікотинова кислота і вітаміни групи C;
 • Метилурацил;
 • Антибіотики;
 • Рибонуклеаза;
 • Власна плазма крові та інше.

Важливо розуміти, що лікування пародонтозу є комплексним. Пацієнти потребують не тільки медикаментозного лікування, але й фізіотерапії. Останній метод посилює дію консервативної терапії і містить наступні заходи:

 1. Дарсонвалізація. Процедура передбачає дію змінного струму різної частоти. Дарсонвалізація стимулює кровопостачання, усуває біль, зменшує чутливість ротової порожнини. Загальний курс лікування – 30 процедур по 10-15 хвилин.
 2. Лазерна терапія. Усуває інфекційно-запальний процес, регенерує тканини пародонту, знімає набряк, свербіж, стимулює кровообіг і лімфоток.
 3. Вакуумне лікування. Використання вакууму попереджує атрофічні процеси, посилює кровообіг і лімфоток, надає механічну скорочувальну дію на м’язові структури. Основна мета вакуумної терапії полягає в стимуляції капілярів пародонту.

Відмінний ефект має електрофорез з різними лікарськими препаратами, масаж ясен (ручний або апаратний). Правильний масаж посилює ток крові, прискорює загоєння, стимулює нормальний лімфоток.

Нетрадиційна медицина

Вилікувати пародонтоз рецептами народної медицини неможливо навіть на ранній стадії. По-перше, діяти необхідно швидко, а для досягнення терапевтичних результатів потрібен тривалий курс лікування. По-друге, деякі лікарські рослини і трави можуть спровокувати алергічні реакції. Лікування пародонтозу в домашніх умовах має виконуватись лише після консультації лікаря.

Для доповнення основної терапії допускаються полоскання відваром дуба, череди, ромашки, шавлії, антибактеріальними зборами, які можна придбати в аптеці.

Хірургічне втручання виконується у випадку, якщо медикаментозне лікування не допомогло зберегти зуби і відновити живлення в тканинах ясен. Після видалення рекомендована імплантація з наступним протезуванням. Спеціалісти клініки естетичної стоматології надають широкий спектр послуг щодо відновлення цілісності зубного ряду і усунення дефектів зубощелепної системи.

Пародонтоз – серйозне захворювання, яке потребує обов’язкового лікування та участі профільних спеціалістів. За відсутності адекватної терапії пародонтоз призводить до серйозних ускладнень з боку внутрішніх органів і систем.

0 Поділись