Блог

Відторгнення зубного імплантату: симптоми і ознаки

Зміст:

Під впливом зовнішніх або внутрішніх негативних факторів, а також при порушенні техніки зубного протезування, людина може зіткнутися з такою проблемою, як відторгнення імплантату після його встановлення. Ця проблема здатна доставити не лише виражений дискомфорт, але і є потенційно небезпечною для здоров’я. Загроза для організму криється в тих ускладненнях, які тягне за собою відторгнення зубного імплантату. При своєчасно наданій допомозі можливо уникнути складних наслідків, відновити загальний стан і в майбутньому повторно вдатися до встановлення імплантату. 

Важливо пам’ятати, що цей стан не протікає безсимптомно і дає про себе знати від самого початку. Підтвердити відторгнення допомагають додаткові методи діагностики, які включають:

 • візуальний огляд порожнини рота і місця встановлення штучної конструкції;
 • комп’ютерну томографію або рентгенологічне дослідження;
 • ортопантомографію;
 • опитування пацієнта на рахунок характеру і ступеню виразності скарг;
 • додаткові лабораторні методи дослідження.

Ускладнення після імплантації зубів

Відторгнення зубного імплантату є прямим деструктивним ускладненням, яке виникає після дентальної імплантації. Розповсюдженість даного явища становить від 1,5% до 3% серед загального числа людей, які пройшли дану процедуру. Спочатку, за появи реакції відторгнення, формується запальна реакція, яка переходить до руйнування кісткової тканини щелепи.

Тютюнопаління можна виділити як приклад негативного фактору, який залежить власне від пацієнта. Постійний контакт прооперованої зони і компонентів тютюнового диму з імовірністю 60-65% спровокує реакцію відторгнення. Опосередковано впливати може також регулярне вживання алкоголю. До інших потенційних причин розвитку реакції відторгнення можна віднести:

 1. Проникнення інфекції в прооперований осередок ендогенним або екзогенним способом.
 2. Імунна реакція організму, яка призвела до відторгнення імплантату у ролі чужорідного тіла.
 3. Особливості будови зубощелепного апарату.
 4. Зниження місцевого або загального імунітету і імунодефіцитні стани.
 5. Недотримання правил антисептики і асептики під час проведення імплантації.

До інших потенційних факторів, які сприяють розвитку реакції відторгнення імплантату можна віднести захворювання ендокринної системи, патології пародонту, бруксизм, а також раніше перенесену променеву терапію.

Процес відторгнення штучної конструкції ідентичний тим процесам, які виникають при пародонтиті. Під впливом перелічених факторів, включаючи інфекцію, порушується цілісність імплантно-ясеневої борозни, що в свою чергу тягне за собою посилення запальної реакції і до розвитку деструктивного процесу в м’яких тканинах і кістці. 

Варіанти відторгнення

Розглядаючи дане ускладнення при імплантації зубів, можна скласти основну класифікацію. По термінам настання реакції виділяють такі види відторгнення:

 1. Раннє. В даній ситуації симптоми відторгнення з’являються в часовому проміжку між встановленням конструкції і до моменту фіксації зовнішньої частини зубного протезу.
 2. Відтерміноване. Як правило, характерні симптоми відтермінованого відторгнення дають про себе знати впродовж перших 2-х років після встановлення постійного протезу. Сприяти відтермінованій реакції відторгнення можуть такі фактори, як неправильно виготовлений протез, недотримання правил догляду за порожниною рота, а також оклюзійне перевантаження. Гормональні порушення аналогічно активно сприяють появі цього ускладнення. 
 3. Пізнє. Терміни появи запізнілої реакції відторгнення складають більше 2-х років з моменту завершення протезування. Головною причиною відторгнення штучної зубної конструкції є систематичне недотримання правил гігієнічної обробки порожнини рота.

Симптоми відторгнення імплантату

Для раннього етапу відторгнення штучної протезної конструкції є характерним почервоніння слизової оболонки в прооперованій зоні, її набряклість, а при гігієнічному чищенні зубів спостерігається кровоточивість з зони встановлення імплантату. Кровотеча також може виникати під час прийому їжі, особливо твердих продуктів харчування. Пацієнт висуває скарги на неприємний запах з роту. Якщо спостерігається приєднання вторинної бактеріальної інфекції, клінічну картину доповнюють такі симптоми:

 • підвищення температури тіла;
 • загальна інтоксикація організму;
 • погіршення загального стану;
 • збільшення піднижньощелепних лімфатичних вузлів;
 • головний біль;
 • посилення набряклості м’яких тканин, розташованих навколо імплантату.

Діагностика

Для постановки точного діагнозу виконується рентгенологічне обстеження і проводиться огляд порожнини рота пацієнта. При виконанні комп’ютерної томографії визначаються ділянки розм’якшення кісткової тканини (остеопороз) і деструктивні зміни в кістці.

В процесі діагностики важливо відрізнити безпосередньо реакцію відторгнення від інших ймовірних ускладнень, що виникають під час імплантації. До таких ускладнень можна віднести утворення і нагноєння щелепної кісти, остеомієліт, мукозит і періостит.

Лікування

Команда професіоналів в Клініці естетичної стоматології використовує сучасні, безпечні методи профілактики і лікування реакції відторгнення зубних імплантатів. Як правило, здійснюється видалення конструкції, кюретаж, призначається комплексна медикаментозна терапія, спрямована на покращення загального стану і профілактику ускладнень. Тривалість лікування індивідуальна для кожного клінічного випадку і може складати до 14 днів.

Скільки приживається імплант на верхній щелепі

За відсутності навіть мінімальних ускладнень, терміни приживлюваності штучного зубного імпланту на верхній щелепі можуть складати від 3-х місяців до півроку. Сповільнити процес приживлюваності можуть різноманітні ускладнення, а також індивідуальні особливості організму пацієнта. 

Верхня щелепа, в силу своїх анатомічних особливостей (гарне кровопостачання і іннервація), завжди викликає більше труднощів при штучному протезуванні. Для порівняння, в середньому, за відсутності ускладнень, штучна конструкція на нижній щелепі приживлюється 2-4 місяці. Зазначені терміни – умовні і власне успіх імплантації залежить не лише від лікарів, але і від пацієнта, оскільки догляд за порожниною рота є однією з ключових причин відторгнення конструкцій і розвитку ускладнень. 

Багато пацієнтів, які зіткнулися з відторгненням зубного імплантату, не втрачають інтерес до повторного встановлення конструкції. Питання щодо можливості повторної імплантації вирішується індивідуально, оскільки можуть бути різні причини і наслідки відторгнення. Єдиною причиною, яка може виключити повторне встановлення конструкції є протипоказання, про які пацієнт не повідомив лікарю ще до моменту проведення первинної імплантації.

Якщо організм пацієнта категорично не сприймає жодні чужорідні тіла, то навіть при високому рівні професіоналізму лікаря, процедура імплантації не увінчається успіхом.

0 Поділись