Блог

Які бувають брекети: їх види та відмінності

Зміст:

Брекети – незнімна конструкція в ортодонтії для корекції патологічного прикусу. Брекети відносяться до радикального методу усунення кривизни зубного ряду. Корекційна система складається з металічної дуги і пластин з кераміки або металу, які фіксують на внутрішній або зовнішній поверхні зуба. Металева дуга проходить через кожний брекет, забезпечуючи його необхідне натягнення. В ході лікування лікар може регулювати силу дії на зуби.

Брекети на зуби у дітей та дорослих – оптимальний і найбільш ефективний метод корекції. Чим раніше розпочато ортодонтичне лікування, тим швидше можна спостерігати результати і увійти в ретенційний період. В клініці естетичної стоматології працюють кращі ортодонти Києва. У своїй практиці вони використовують всі методи встановлення лінгвальних або вестибулярних брекет-систем, що значно прискорює час лікування.

Чому важливо коректувати прикус

Неправильний прикус і криві зуби – питання не тільки естетики. Насправді патологія призводить до цілого ряду проблем зі здоров’ям. Порушення оклюзії і неправильне анатомічне співвідношення зубів верхньої і нижньої щелепи призводить до наступних поширених ускладнень:

 • Зниження чіткості мови;
 • Ускладнення гігієнічного догляду і передумови для розвитку карієсу;
 • Травми язика та слизових ротової порожнини;
 • Розхитування зубів з наступним випадінням;
 • Слинотеча, бризкання слиною при розмові.

Неправильний прикус стає причиною зовнішніх недоліків: асиметрії обличчя, запалості щік, опускання куточків навколо роту і заглиблення носогубних складок. В залежності від типу патологічного прикусу формуються властиві тільки цій формі ознаки. Наприклад, випирання щелепи вперед, порушення в пережовуванні їжі, проштовхування язика, маленька нижня щелепа відносно верхньої.

Основні види

Існує багато видів брекет-систем. Лікарі в клініці підберуть оптимальний варіант, що підходить не тільки стоматологічним потребам, але і фінансовим можливостям клієнта. Основна класифікація:

 1. За способом кріплення. Бувають лігатурними та самолігуючими. Металева дуга закріплюється кліпсами, засувами або мікрозасувами – це самолігуючі (безлігатурні) брекети. Лігатурні: закріплюються дуги на брекетах за допомогою лігатур з металу або еластичного матеріалу.
 2. За місцем встановлення. За місцем закріплення брекетів виділяють лінгвальні і вестибулярні корекційні системи. Традиційні вестибулярні фіксують на зовнішній поверхні зубів, лінгвальні – на внутрішній. Останні частіше використовують для корекції патологічного прикусу у дорослих. Вони невидимі на зубах, але часто травмують під’язикову ділянку та слизові, впливають на дикцію, складні в щоденному догляді.

Ще одна класифікація брекетів за матеріалом виготовлення. Сьогодні пацієнт може обрати певний вид систем, а також комбінувати їх у роті для покращення естетики та зменшення підсумкової вартості.

Металеві брекети

Первинна варіація брекет-систем, створена в 1977 році. Якщо десятки років назад конструкція виглядала масивною і агресивно впливала на зубну емаль, сучасні вироби виготовляють з м’яких металосплавів. Такі конструкції міцні, але мають слабку естетику. Для покращення зовнішнього вигляду металеві конструкції покривають тефлоном. До металевих брекетів вдаються, якщо потрібно зменшити вартість лікування. Тривалість лікування у дітей 1-1,5 роки, у дорослих – більше 1,5 років. Металеві брекети рекомендовані при будь-яких видах патологій.

Керамічні брекети

Керамічні брекети – більш естетичний варіант, який дозволяє вирішити ряд багатьох проблем з зубами. Стоматологічна кераміка ідеально поєднується з відтінком зубної емалі, а тому частіше за все застосовується у дітей та дорослих. Незважаючи на високу вартість, кераміка не використовується при суттєвих патологіях, піддається сколам, тріщинам при значному натягуванні або підвищенні жувального навантаження.

Сапфірові брекети

Вестибулярна система на основі сапфірових брекетів з високими естетичними характеристиками. Штучні сапфіри виглядають як дорогоцінне каміння, красиво переливаються при денному освітленні. Вироби виглядають як дорогий аксесуар і, незважаючи на високу вартість, сапфірові брекети популярні серед пацієнтів.

Лінгвальні брекети

Лінгвальні брекети – це корегувальні конструкції, що закріплюються на внутрішній стороні зубів. Вироби непомітні при розмові або посмішці і все частіше використовуються в ортодонтичному лікування дорослих. Можуть виготовлятися з золота, наприклад в системі «Інкогніто».

Показання для встановлення лінгвальних систем:

 • Порушення положення окремих зубів;
 • Аномалії прикусу різної складності;
 • Непомітність і високі вимоги до естетики впродовж всього лікування;
 • Ризик отримання травми, наприклад, при заняттях спортом;
 • Стоншення емалі.

Лінгвальні брекети рідше зазнають пошкоджень, так як розташовані позаду зубного ряду. Вироби не використовують для корекції прикусу у дітей, пацієнтів з малою висотою коронкової частини зуба і скупченим розташуванням одиниць. Лінгвальні брекети не встановлюють при бруксизмі, алергії на металічні сплави, при вагітності, вузькості нижньої щелепи і великому язиці, глибокому прикусі.

Перевага лінгвальних брекетів полягає в їх невидимості. Керамічні і сапфірові брекети, хоч і красиві зовнішньо, але помітні на зубах через метаеві дуги. Лінгвальні ж непомітні оточуючим при посмішці або розмові. На користь вибору лінгвальних брекетів говорить і збереження зовнішнього вигляду емалі після лікування. Кріплення здійснюється на внутрішній стороні і не призводить до жовтизни, видимих слідів на емалевому шарі, особливо при тонкому органічному матриксі.

Титанові брекети

Застосування титану у виробництві брекет-систем – новинка в стоматології і ортодонтії, тому вироби зустрічаються не повсюди. В клініці KES пацієнти отримують можливість встановити титанові брекети, які відрізняються наступними перевагами:

 • Висока міцність;
 • Гіпоалергенність;
 • Безпечність, завдяки біосумісності;
 • Легкість конструкцій;
 • Довговічність.

Титанові брекети не впливають агресивно на зубну емаль навіть при тривалому носінні. Варіант підходить людям з супутніми захворюваннями шлунково-кишкового тракту. Поломка титанових брекетів – рідкість. Незважаючи на те, що титанові брекети сьогодні використовуються не повсюди, вони набирають все більшу популярність.

Комбіновані брекети

Комбіновані брекети призначені для підвищення якості ортодонтичного лікування разом зі зниженням вартості пристрою. Так, з цією метою керамічні або сапфірові брекети встановлюють по лінії посмішки, а за її межами використовують металеві вироби.

Комбіновані брекети можуть бути:

 • Металосапфіровими або металокерамічними;
 • Лігатурними з самолігуючими.

Комбановані брекети дозволяють вирішити відразу декілька задач завдяки поєднанню різних властивостей у одному виробі. Так, метал для корекції жувальних зубів більш кращий з огляду міцності, а керамічні або сапфірові підійдуть для вирівнювання фронтальних різців.

Важливо грамотно підійти до щоденного догляду за порожниною рота. З цією метою важливо придбати іригатор, спеціальні щіточки, ополускувачі.

Ретенційний період

Ретенційний період є важливим етапом ортодонтичної корекції. Терапія не завершується після зняття брекет-систем. З метою підтримання результатів лікування важливо правильно підтримувати форму зубів у новому положенні. При корекції прикусу у дітей допоміжне лікування не потрібне. Зуби не стають на колишнє місце, корені формуються в новому анатомічному положенні. Корекція часто потрібна після лікування брекетами дорослих.

Так, під час впливу ортодонтичних конструкцій зуби зміщуються в необхідне положення. Після зняття з’являється тенденція до повернення зубів у колишнє положення. Впродовж всього лікування утворюється нова кісткова тканина, змінюється структура з’єднувальної тканини, кореневої системи. Чим старший пацієнт, тим ці процеси протікають довше. Тому рекомендують починати лікування у віці 10-14 років.

Популярний спосіб утримувального лікування – використання пластин, металевих ретейнерів або кап. Тривалість ретенції визначається досягнутими результатами, важкістю патології прикусу. Частіше всього достатньо 6-12 місяців, щоб досягти стійкого ефекту і насолоджуватись новою посмішкою.

Якщо проігнорувати ретенційний період, зуби рано чи пізно повернуться в колишнє положення. Приєднуються й інші проблеми, такі як стирання емалі, рухливість кореня, біль при збільшенні жувального навантаження. Все це може призвести до ще більших проблем, які були раніше.

Які брекети краще обрати?

Брекети – складна конструкція, що складається з багатьох елементів. Перед тим, як зважитись на корекцію прикусу, слід правильно вибрати клініку. Успіх ортодонтичного лікування залежить і від того, в чиїх руках знаходиться виріб. При правильному закріпленні, дотриманні всіх рекомендацій лікаря можна значно зменшити час лікування.

Вибір брекетів сьогодні безпосередньо залежить від важкості патологічного процесу. При грубих порушеннях рекомендовано встановити металеві або комбіновані брекети, при поодиноких проблемах ефективним буде лікування сапфіровими або керамічними брекетами.

0 Поділись