Блог

Як працюють брекети: принцип дії

Зміст:

Брекет-системи, уже впродовж багатьох десятків років продовжують залишатись ефективними, надійними і безпечними ортодонтичними конструкціями, що дозволяють бережно коректувати дефекти розміщення зубів у верхньому та нижньому зубному ряду. Найбільш ефективно встановлювати брекети на зуби в підлітковому віці, коли продовжується формування прикусу. Незважаючи на тимчасові естетичні незручності під час носіння брекет-систем, результатом їх використання стане красива посмішка.

Головний секрет ефективності брекетів полягає в здатності ортодонтичних дуг повертати зуби в нормальне положення. Коректувальні дуги створюють помірний постійний тиск на самі брекети, що призводить до корекції зубного ряду. В основі механізму корекції прикусу лежить так звана пам’ять форми металічної дуги.

Види зубних брекетів

Брекети фіксують на зуби за допомогою матеріалу (так званого клею). В паз брекета вставляють дугу і прив’язують до брекетів лігатурою (металевою або резиновою). Корекція відбувається в середньому раз в місяць. Тривалість лікування визначається індивідуально, в залежності від патології.

Самолігуючі (безлігатурні) конструкції складаються з кришки, що закривається і паза або з кліпси і паза. Носіння безлігатурних ортодонтичних конструкцій значно скорочує період, необхідний для лікування. До інших переваг самолігуючих брекетів можна віднести простоту догляду за ротовою порожниною і менший період адаптації.

В самолігуючих брекетах дуга пасивна, вона утримується за допомогою кришки, при цьому присутній мінімальний тиск. Самолігуючі брекети необхідно контролювати не частіше 1 разу в 6-8 тижнів.

Виготовляють обидва види ортодонтичних конструкцій з кераміки (полікристалічного алюмінію), металу; також самолігуючі брекети можуть бути з штучно вирощеного сапфіру.

У яких випадках ставлять брекети

Брекет-системи, як один з кращих методів отримати естетичну посмішку, рекомендовано встановлювати в таких випадках:

 • Скупченість зубів, виражена їх наповзанням один на одного;
 • Аномально широкі проміжки між зубами;
 • Наявність щілини між передніми верхніми зубами;
 • Вузькі щелепи в бокових ділянках;
 • Нахил зубів вперед або назад;
 • Патології прикусу, надмірний ріст нижньої або верхньої щелепи вперед;
 • Зміщення в бокових відділах.

Кожна зі згаданих стоматологічних проблем може бути візуально непомітна для самої людини та людей, що її оточують, а також може мати виражений характер, значно впливаючи на самооцінку людини і її психологічний стан. Важливість своєчасного встановлення брекет-системи при наявності проблем з прикусом важно переоцінити, так як подібна аномалія здатна викликати ряд таких ускладнень:

 1. Проблеми з травленням, викликані недостатньою механічною обробкою їжі в порожнині рота.
 2. Випадіння, сколи і стирання окремих зубів.
 3. Розвиток каріозного ураження зубів на фоні ускладненого і неякісного гігієнічного догляду за порожниною рота.
 4. При протезуванні зубів в майбутньому можуть виникнути проблеми.
 5. Нерівномірне розподілення жувального навантаження при аномаліях прикусу часто призводить до травматичного пошкодження м’яких тканин, розвитку гінгівіту, пародонтозу та інших проблем з яснами.

Брекет-системи встановлюються не лише дітям і підліткам, але й дорослим людям. Відмінність полягає лише в можливості виправлення патології. Активний ріст щелеп припиняється приблизно в 16-18 років, тому корекцію бажано виконувати до цього віку. Для виправлення незначних дефектів прикусу в дорослому віці може знадобитись від 4-6 місяців до 1 року, але частіше лікування продовжується близько 2 років, в залежності від важкості патології.

Крім того, якщо для відновлення нормального вигляду зубного ряду не знаходиться достатньо місця, то для створення додаткового місця може бути прийняте рішення про видалення окремих зубів. При необхідності корекції в дорослому віці потрібно більше часу для закріплення отриманого результату після зняття брекет-систем.

Як встановлюють брекети

Весь етап встановлення брекет-систем дорослим і дітям починається з попередньої підготовки. На етапі підготовки виконуються наступні заходи:

 1. Бесіда стоматолога з пацієнтом або з батьками пацієнта, якщо мова йде про дитину.
 2. Рентгенологічне дослідження (телерентгенограма, ортопантомограма) або комп’ютерна томографія, якщо необхідно. Діагностичні моделі.
 3. На основі побажань пацієнта (якщо це доросла людина), а також на основі інформації, отриманої в результаті огляду порожнини рота, обирається тип брекетів.
 4. Лікар проводить санацію порожнини рота, видаляє зубні відкладення, проводить пломбування зубів (якщо існує така необхідність), а також виконує лікування всіх патологій ясен або слизової оболонки порожнини рота.

Після завершення попередньої підготовки проводиться безпосереднє встановлення брекетів. Даний етап містить наступні пункти:

 • Ретельне очищення зубів від залишків нальоту і слини;
 • Обробка поверхні зубів кислотним розчином, який не руйнує емаль, але покращує її адгезивні властивості;
 • На поверхню зубів наноситься стоматологічний клей, який дозволить зафіксувати брекети;
 • Лікар виконує фіксацію брекетів по одній одиниці на кожний зуб;
 • Надлишки адгезивного стоматологічного клею видаляються, але при цьому під брекетами не залишається пустого простору;
 • Для того, щоб досягти ефекту застигання стоматологічного клею, на нього діють світлом спеціальної лампи;
 • На завершальному етапі в брекети піддівають дуги, які будуть активно брати участь в корекції положення зубів.

Після завершення процедури встановлення з пацієнтом проводять бесіду про особливості догляду за ортодонтичними конструкціями і призначають контрольний візит до стоматолога.

Скільки носять брекети

Якщо ортодонтичні конструкції встановлювались в дитячому або підлітковому віці, при цьому дефекти зубів були незначними, то на повну корекцію може піти менше одного року. При значних дефектах, дитині або підлітку знадобиться більше часу для носіння брекет-систем. В середньому, лікування може проходити від 1,5-2 років.

Коли системи встановлювались в дорослому віці, то тривалість носіння брекетів залежить від індивідуальних особливостей зубощелепного апарату пацієнта, а також від ступеню вираженості дефектів. Дорослим пацієнтам потрібно 2-2,5 роки на корекцію і близько 1-1,5 роки на закріплення отриманого результату.

При подальшому контрольному відвідуванні ортодонта приймається рішення про заміну дуг та інших допоміжних матеріалів. Дуга не заміняється кожне відвідування.

Після встановлення ортодонтичних коригувальних конструкцій, для того, щоб підтримувати їх функціональний стан і зберегти здоров’я порожнини рота, необхідно дотримуватись таких простих рекомендацій:

 1. Регулярно відвідувати стоматолога в назначені ним терміни.
 2. Очищувати зуби щіткою та за допомогою іригатора після кожного прийому їжі. Ця умова не залежить від кількості їжі, яку з’їли, так як навіть дрібні часточки їжі створять сприятливі умови для розвитку карієсу і гнильних процесів.
 3. Необхідно очищувати зуби з усіх сторін, так як чистка тільки зовнішньої сторони призведе до потрапляння їжі під брекети і руйнування зубної емалі.
 4. Будь-яка, навіть незначна поломка брекет-системи, є приводом для звернення до лікаря стоматолога, що лікує.
 5. Для догляду за порожниною рота при встановлених брекет-системах використовуються стандартні, монопучкові та V-подібні зубні щітки.

На всьому етапі носіння брекетів заборонено вживати занадто холодну або занадто гарячу їжу, відкушувати занадто тверді продукти, вживати тягучу або липку їжу, карамель і жувальні гумки.

Для закріплення отриманого результату після зняття брекетів показане використання кап пластинок та незнімних ретейнерів.

0 Поділись