Блог

Гігієна порожнини рота

Зміст:

Гігієна порожнини рота необхідна для контролю чисельності і складу мікрофлори. Бактерії осідають і розмножуються на зубах, яснах, язиці і слизовій. Недостатньо ретельна чистка зубів призводить до утворення осередків каріозного ураження і захворювання ясен.

Гігієна зубів

Є два види гігієни. Індивідуальна – це щоденний самостійний догляд за порожниною рота. Він починається з віку немовляти, як тільки з’являються перші зуби. Для гігієни випускають велику лінійку інструментів і засобів.

Предмети для гігієни порожнини рота

Інструменти

Застосування

Зубні щіткиРозмір головки щітки і її рухомість допомагає дістатись важкодоступних місць. Та основний орієнтир – це ступінь жорсткості:
М’які. Їх рекомендують використовувати при кроточивості ясен, стоматологічних захворюваннях порожнини рота, після операцій.
Середні. Це універсальні щітки, що підходять для всіх за відсутності проблем з зубами та яснами.
Жорсткі. Їх можна використовувати за відсутності стоматологічних захворювань, для чистки протезів. Застосовують для очищення зубів від каменів, якщо часто вживають їжу і напої, що зафарбовують зуби (буряк, моркву, каву, червоне вино).
Для дітей рекомендують купляти щітки з м’якою щетиною, з заокругленими кінчиками. Вони не будуть травмувати слизову оболонку.
Щітки з рівним ворсом чистять наліт гірше, кращими вважаються V-подібні. Змінювати їх потрібно раз в три місяці і відразу після захворювань носоглотки і порожнини рота. Не можна користуватись чужими зубними щітками.
Звукові (електричні) зубні щітки набирають все більшої популярності і стають стандартом по догляду за порожниною рота.

ФлосиЦе спеціальні нитки, що очищують проміжки між зубами. Вони можуть бути крученими, круглими та плоскими. Нитки покриті воском.
При виборі флосів необхідно враховувати розмір проміжків між зубами. Для очищення використовують шматочки нитки 20-30 см. Рухи повинні бути плавними, щоб не поранити ясна. Тільки зубні нитки можуть видалити найдрібніші залишки їжі. Зубна нитка застосовується перед чисткою зубів щіткою.

Шкребок для язикаКрім зубів і ясен необхідно чистити язик. На ньому накопичується багато бактерій, що викликають неприємний запах. Для очищення язика продаються спеціальні шкребки у вигляді лопаток з ребристою поверхнею. Рухи повинні бути основи до кінчика.

ІригаториЦе прибори, що створюють струмінь води або розчину, залитого в резервуар. Рідина очищує важкодоступні місця, які не дістає щітка або зубні нитки.
Ідеально підходить для чистки в ділянці коронок, брекетів, протезів. Достатньо використовувати 2-3 рази на тиждень, як допоміжний засіб гігієни рота.

ЙоршикиЇх використовують як додатковий засіб чистки за наявності брекетів та мостовидних протезів і за пародонтологічними показаннями.

Засоби для гігієни порожнини рота

Засоби

Застосування

Зубні пастиЇх обирають , орієнтуючись на декілька факторів. Вони можуть бути різної текстури – кремові, гелеподібні. В склад більшості входить фтор, але в різному відсотковому співвідношенні. При виборі враховують призначення:
Гігієнічна. Призначена для очищення зубів від нальоту, освіжає подих.
Для боротьби з карієсом. Містить фтор і кальцій, одночасно зміцнює емаль.
Відбілювальна. Містить абразивний компонент, тому її використовують не частіше двох разів на тиждень.
Протизапальна. В її складі – екстракти трав.
Лікувально-профілактична. Діє відразу у всіх напрямках.
Лікувальну пасту використовують тільки за рекомендацією лікаря, інші можна вибирати за власними вподобаннями. Їх можна змінювати або чергувати. Це забезпечить комплексний догляд.

ОполіскувачіОполіскувачі використовують мінімум двічі на день – зранку і ввечері. Але рекомендують після кожної чистки зубів і прийому їжі, перекусів. Полоскати рот потрібно по 30 секунд. Після нього промивати рот водою не потрібно.
Одночасно засіб буде знезаражувати язик і слизові поверхні, видаляти м’який наліт, попереджувати розвиток карієсу. Але ополіскувачі не можуть замінити інші засоби догляду.

Пінка для очищенняВони використовується як додатковий засіб, після ополіскувача. Або при неможливості почистити зуби після їжі. В її склад входить фермент папаїн, котрий розчиняє наліт.
Пінку розподіляють по зубах і залишають на 20 секунд. Потім спльовують, ополіскувати рот не потрібно. Пінка не заміняє основні засоби догляду.

Спреї для ротаВикористовують впродовж дня, щоб освіжити дихання, усунути неприємний запах.

Індикатори зубного нальотуЇх випускають у вигляді розчинів і таблеток. Вони безпечні, не викликають алергії або побічних ефектів. Після очищення рота необхідно розжувати таблетку. Вона зафарбує наліт в рожевий або синій колір.
Те, що не змивається слиною і є невичищеними відкладеннями. Засіб зручний для гігієни порожнини рота, щоб знати, яким ділянкам необхідно приділити більше уваги.

Якщо все ж виникли проблеми, то виконують професійну чистку у стоматолога. Вона передбачає видалення м’якого нальоту, каменів, іноді ремінералізацію зубів. Для цього стоматологи використовують спеціальні інструменти і розчини.

В складних випадках вводять знеболюючі препарати, заморожують болючі місця. Після очистки зубів виконують фторування (зміцнення емалі за допомогою спеціальних крапель). Заключний етап – герметизація (заповнення зубних канавок). Потім кожні півроку необхідно проходити профілактичний огляд у стоматолога.

Правила чистки зубів

Щоб уникнути проблем зі здоров’ям і розвитку стоматологічних захворювань, гігієну порожнини рота проводять щоденно. Потрібно обирати жорсткість щітки в залежності від стану ясен та зубів. Рекомендують використовувати пасти, що містять фтор. Зубну щітку необхідно змінювати раз в три місяці.

Правила гігієни рота:

  • чистити зуби з усіх сторін двічі на день (зранку і ввечері) мінімум 2-3 хвилини;
  • рекомендують прочищати кожен зуб по 5-10 секунд;
  • рухи повинні бути обертальні, від ясен до зуба;
  • спеціальною щіткою вичищати язик та слизові рота;
  • після чистки зубів і кожного перекусу користуватись ополіскувачем рота;
  • по завершенню процедури ретельно промити зубну щітку;
  • після їжі і перед чисткою зубів використовувати флоси;
  • якщо нема можливості почистити зуби після їжі або перекусу – використовувати спеціальну очищувальну пінку;
  • 2-3 рази на тиждень промивати порожнину рота за допомогою іригатора.

Якщо дотримуватись правил гігієни порожнини рота, то жовті зуби стануть білими, ясна – міцними, зникне кровоточивість. Дихання буде свіжим, приємним. Відвідування стоматолога стане лише профілактичним заходом.

Як позбутись карієсу без стоматолога

В роті людини живе більше 20 видів мікроорганізмів. Вони харчуються залишками їжі, що застрягла в зубах. Відходи життєдіяльності бактерій викликають карієс, руйнування зубів. Тому основне лікування – це щоденна гігієна порожнини рота. Якщо при стандартному догляді з’явився карієс, потрібно кожен раз чистити зуби після їжі, кожного перекусу. Упоратись з карієсом самостійно можливо тільки на початковій стадії захворювання. Для цього продають спеціальні пасти і гелі, що ремінералізують емаль, спеціальні вітамінні комплекси. Але середній і глибокий карієс лікують тільки стоматологи. В цьому випадку необхідне обточування уражених тканин і пломбування.

При недостатній гігієні рота з’являється неприємний запах з рота. Починається активне розмноження бактерій. Це призводить до розвитку не тільки стоматологічних захворювань, але і до порушення роботи внутрішніх органів. А відновлення зруйнованих зубів коштує дорого.

0 Поділись